Marek Hudema: Jedinečná šance pro Evropskou unii – pokud si ji sama nepokazí

3. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy USA a EU by se měly dohodnout, že nebudou dávat zakázky čínským firmám podporovaným čínským státem

Když něco v sídle Evropské komise úředníci označí za šanci, která je jednou za generaci, většinou to není zrovna bomba.

Buď je to jen reklama, nebo příliš ambiciózní plán, který se nakonec neuskuteční. Teď je to ale jiné. Současný plán s životní šancí má vytvořit světovou alianci proti Číně a má opravdu slušnou šanci uspět. Pokud ho tedy nepohřbí sami Evropané.

Čtěte také

Podle dokumentu, ke kterému se dostali redaktoři listu Financial Times, chce Evropská komise navrhnout širokou spolupráci Evropy se Spojenými státy, pokud jde o normy v oblasti digitálních a dalších pokročilých technologií, v oblasti regulace státní pomoci či při hlídání podezřelých investic.

Přeloženo z jazyka byrokratů, Evropa a Amerika by se měly dohodnout na tom, že na jejich území budou pro nové mobilní sítě či auta bez řidičů platit jejich normy a Číňané si moc neškrtnou. A že například nebudou dávat zakázky čínským firmám podporovaným čínským státem, nedovolí jim zmocnit se evropských vynálezů a dotované čínské zboží nebude moci konkurovat jejich výrobcům. K dohodě by se pak měly přidat i další demokratické země mimo Evropu.

Přistřihnout křídla nezodpovědné velmoci

Nově zvolenému americkému prezidentovi Joe Bidenovi to musí znít jako rajská hudba. Přesně tohle si přeje.

Čtěte také

Peking je totiž momentálně jediným skutečně vážným politickým i ekonomickým soupeřem Washingtonu ve světě a spojenci v boji proti němu jsou více než vítáni. Bidenovi patrně nebude ani vadit to, že Evropané chtějí z tohoto spojenectví i něco vytřískat. V evropském návrhu je totiž ukryto i větší otevření amerického trhu pro evropské výrobky.

Návrh ovšem musí schválit zástupci všech členských zemí Evropské unie. A to může být problém. Většinu evropských politiků sice štve čínské odmítání evropského zboží, krádeže patentů či pokusy svalit odpovědnost za pandemii čínského koronaviru na Evropu, jenže jsou tu i země, kde jsou výrazní pročínští politici. Třeba v Řecku či v Česku.

Marek Hudema

Pokud by tyto země návrh torpédovaly, přišla by Evropa skutečně o historickou příležitost. O příležitost, jak přistřihnout trochu křídla nastupující nezodpovědné velmoci a ještě na tom vydělat. A to by byla opravdu škoda.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio