Marek Hudema: Co ukázal spor Rohlíku s kurýry

15. leden 2022

Spor mezi zaměstnanci a firmou vystupující vůči zákazníkům pod jménem Rohlík je na první pohled banálním sporem mezi zaměstnavatelem a jeho personálem. Stává se poměrně často, že zaměstnanci nesouhlasí se změnou pracovních podmínek. Jenže tento spor ukazuje něco víc, pokud jde o trendy v současné ekonomice.

Kurýři u Rohlíku – vlastně tedy řidiči a závozníci – si stěžovali na nově zaváděný systém odměn. Podle nich je připraví o část výplaty. Firma kontrovala, že to tak není a že jí na zaměstnancích záleží. Šéf firmy Tomáš Čupr jim pak napsal, že „všichni kromě kurýrů si prostě najdou jinou práci, když se jim práce pro nás přestane líbit, ale kurýr prostě křičí a má pocit, že má na práci u nás nárok“. Jasný vzkaz zaměstnancům, ať si tolik nevyskakují.

Problém zvaný švarcsystém

Čtěte také

Problém je ale v tom, že kurýři Rohlíku nejsou zaměstnanci. Jsou vedeni jako podnikatelé, i když mají směny a jezdí firemním autem.

Pracují na u nás zákonem zakázaný takzvaný švarcsystém. Jinak by jim nemohl Rohlík jen tak změnit systém odměňování. Tento systém se stále více rozmáhá, u nás i ve světě. A zajímavé je, že i ve velkých, solidních a úspěšných firmách, jako je Rohlík.

Státní úřady nad tím více méně zavírají oči. Možná s představou, že jde přece o svobodnou dohodu mezi firmou a zaměstnancem. Navíc stát tento systém nepřímo podporuje například nastavením paušální daně z příjmů. Má to ale několik háčků.

Podrývá to úctu k právu i fungování státu. Vede to k dalšímu obcházení předpisů včetně neplacení daní. Proč mám já platit daně a odvody, když na nich nezákonně šetří zaměstnáváním na černo miliardová firma?

Brát, ale ne dávat

Stát tím přichází o příjem a zároveň je tu rostoucí skupina lidí, kteří příliš nepřispívají do státní sociální sítě, ale v případě nouze do ní spadnou a stát se o ně musí postarat.

Marek Hudema

Nakonec může jít o masový jev. Náznaky tohoto trendu už vidíme třeba ve Spojených státech. Rozmáhá se tam „antipracovní“ hnutí, tedy hnutí lidí, kteří nechtějí mít stálou práci a jsou ochotni kdykoliv z práce odejít. Jen si přivydělávají, aby přežili, a příliš nemyslí na stáří nebo možnou nemoc. Na sociální síti Reddit má jejich skupina 1,6 milionu členů a podle analytiků banky Goldman Sachs může toto hnutí dlouhodobě snížit podíl pracujících lidí ve společnosti. Dopady mohou být dalekosáhlé, zejména v Evropě, kde stále ještě funguje sociální stát.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio