Marek Hudema: Biden je pravicový socialista a ekonomický nacionalista

13. listopad 2020

Právě zvolený americký prezident Joe Biden je občas líčen jako protiklad současného prezidenta Donalda Trumpa. Včetně toho, že je někdy vykreslován jako levičák a zastánce chudých, ke kterému na rozdíl od Donalda Trumpa nevzhlíží velký byznys.

A také jako někdo, kdo je pro férový mezinárodní obchod a rozhodně nebude pokřikovat na potkání heslo „Amerika na prvním místě“. Jenže to není tak docela pravda.

Čtěte také

Joe Biden je ve vysoké politice už 50 let a rozhodně to není nějaký fanatický levičák. Aspoň ne v evropském slova smyslu. Skutečným levičákům ve své Demokratické straně umí sice pěkně lichotit, ale to je tak všechno.

Jejich nápadům typu vytváření stále nových a nových peněz státem bez ohledu na realitu či plánům na plnou zaměstnanost se čím dál tím víc vyhýbá jako čert kříži. Jeho poradci jsou s velkým byznysem jedna ruka, i když se při tom snaží vyhnout pozornosti veřejnosti.

Staromódní milovník kouřících komínů

Čtěte také

Biden chce sice zvýšit v Americe podnikové daně, ale zdaleka ne na původní úroveň před Trumpovým snížením. Pokud se Biden chystá šlápnout někomu z velkých firem na krk, budou to technologické společnosti. Tedy ty firmy, které tak nenávidí Trump a které nedávno obvinil ze své prohry ve volbách.

Na rozdíl do Trumpa chce ale Biden podpořit ekonomiku státními investičními výdaji. Do americké infrastruktury a do „zelené“ ekonomiky. V Bidenově pojetí je to ale spíše než snaha o komunismus či socialismus pokus povzbudit americkou ekonomiku tradiční keynesiánskou politikou. Navíc z tohoto pokusu budou těžit i velké firmy a Biden kromě toho chystá i podporu pro tradiční průmyslové podniky.

Marek Hudema

A konečně, a to by nás mělo zajímat nejvíc, i Biden chce podporovat Američany, aby kupovali americké zboží, a zajistit americkým podnikatelům, aby vyhrávali americké státní zakázky. Ve vyjednávání o mezinárodním obchodu sice nebude Biden obrazně řečeno tak bouchat do stolu jako Trump, ale bude prosazovat zájmy amerických firem klidně i na úkor druhých a třeba i na úkor celého světa.

Zkrátka z evropského pohledu je Biden pravicový socialista, ekonomický nacionalista a zároveň staromódní milovník kouřících komínů a paternalistického kapitalismu.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio