SERIÁL

Manfred Spitzer: Kybernemoc. Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Závislost na technologiích

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Neustále se zrychlující rozvoj digitálních technologií se v druhém desetiletí 21. století stal doslova celosvětovou digitální revolucí. Digitální technologie a zejména obrazovková média jsou našimi všednodenními průvodci a pohlcují čím dál více našeho času.

Co je to smombie? Sloučenina slov smartphone a zombie, vysvětluje expert na digitální závislosti

03748612.jpeg

Stále více lidí je závislých nejen na počítačových hrách, ale také na sociálních sítích a digitálních technologiích obecně. Hostem Magazínu Leonardo byl německý odborník na digitální závislosti Manfred Spitzer, ředitel Psychiatrické kliniky v Ulmu a autor knihy Digitální demence.

Ale jaký mají ve skutečnosti vliv na člověka? Německý psychiatr Manfred Spitzer (*1958), zabývající se dlouhodobě neurovědou a výzkumem učení, na základě mnoha specializovaných studií odpovídá: „Rozvoj digitálních technologií předbíhá evoluční možnosti člověka.“

Důsledkem je vznik nových civilizačních chorob, které začínají ohrožovat nejen jednotlivce, ale doslova další vývoj lidstva. Proto svou poslední knihu věnovanou tomuto tématu nazval Kybernemoc (2015).

Digitalizací k osamělosti

Už v roce 2012 zaujal Spitzer německou a anglosaskou veřejnost knihou Digitální demence, ze které se stal bestseller. Kybernemoc na Digitální demenci navazuje a rozšiřuje ji o nové poznatky, způsobené mj. dramatickým rozšířením smartphonů, jimž se (zejména) mladá generace věnovala v roce 2015 až 7,5 hodiny denně. Vznikají kyberzávislosti, ztráta soukromí, přichází kyberstres a kyberfobie a digitální nespavost.

Technologie nás o čas strávený s přáteli nepřipravují, říká sociolog

03639598.jpeg

Jsou součástí našich každodenních životů. V mnohém nám jej usnadňují, ale mohou mít i negativní dopady. Takové jsou komunikační technologie.

Tablety pro batolata mohou ohrozit vývoj dětského mozku, destruují poznávací schopnosti, digitální mládí je nepozorné, nevzdělané a nepohyblivé, zcela v rozporu s předpokládanými vzdělávacími možnostmi moderních digitálních médií. Kyberzávislost vede zákonitě i ke vzniku digitálních depresí a paradoxně i k osamělosti. Digitalizaci logicky neunikla ani tak intimní sféra lidského života, jako je sex.

Spitzerova Kybernemoc není žádným staromilským nářkem nad vývojem světa, ale argumentačně pečlivě podloženým výkladem, proč je globální digitalizace lidstva přinejmenším dvousečná. Autorovi to vyneslo prudkou kritiku hardwarových i softwarových firem i mnoha státních institucí (Chodí Spitzer okolo…), protože digitalizace se stala důležitým politickým a velezajímavým finančním tématem.

Chyby, omyly, iluze

Ale Kybernemoc je především přehledem chyb, omylů a iluzí, kterých se při zavádění digitálních médií do našeho života dopouštíme. Neurofyziologické argumenty se v knize střídají s tvrdými statistickými daty nejnovějších výzkumů; mechanismy poruch lidského vědomí a (ne)schopnosti učit se vlivem digitálních médií jsou srozumitelně a důkladně vysvětleny.

Kniha Digitální demence Manfreda Spitzera

Manfred Spitzer: Digitale Demenz

Digitální demence – poměrně nová diagnóza a titul úspěšné a mnoho diskutované publikace Manfreda Spitzera psychiatra zabývajícího se zkoumáním lidského mozku.

Autorovy závěry jsou jednoduché: „Jed dělá dávka.“ I u digitálních médií platí stejné mechanismy závislosti jako u narkomanie či stravy. Pomocníci života moderního člověka, podporovaní reklamou výrobců, mají schopnost člověka opanovat, neinformovaného o to snadněji.

Největší nebezpečí hrozí mladé generaci a dětem, které nemají ještě dostatek zkušeností a zralosti, aby rizika odhalily. Proto je Kybernemoc potřebnou informací všem, kdo se chystají vkládat digitální přístroje do rukou mládeže, batolaty počínaje, i těm, kdo už v dospělosti zápasí se sklony ke kyberzávislosti.

Desetidílnou četbu z knihy Manfreda Spitzera Kybernemoc z překladu Ivy Kratochvílové připravil v dramaturgii Aleny Blažejovské Tomáš Sedláček a uslyšíte ji na Plusu v podání Evy Novotné a Martina Slámy, s nimiž četbu nastudoval režisér Lukáš Kopecký.

Spustit audio
autor: Tomáš Sedláček