Máme víc uplakánků a apokalyptiků, tvrdí filozof

17. srpen 2016

Existuje evropská identita? A je ohrožena současnou migrační vlnou na evropský kontinent? Hostem Magazínu Leonardo byl historik a filozof Petr Hlaváček z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Filosofického ústavu Akademie věd České republiky, také zakladatel badatelského pracoviště Collegium Europeum.

„Pojem Západ někdy chápeme zvláštně a chybně,“ uvedl myslitel. „Není to geografická entita, ale mentální a hodnotová.“

Dokonce ona „západní Evropa“ sama není Západem. „To je příliš málo. Patří tam i Evropa střední a jižní,“ připomněl vědec.

„Západ je zvláštním společenstvím hodnot, které je soustředěno nejen na Evropu, ale i zámořská anglosaská prostředí. Sdílíme společný příběh a společný osud, i když se hranice Západu v čase mění, jsou plovoucí,“ konstatoval Hlaváček.

Ohrožuje současná přistěhovalecká vlna evropskou identitu? „Ano i ne,“ řekl filozof. „Vše je otázkou sebe-vědomí, vědomí sebe sama.“

„Pokud máte s někým vést dialog, integrovat nebo ho dokonce asimilovat, tak aspoň na nějakém minimálním základě musíte mít jasno, co jste sám,“ upozornil myslitel.


„Problém je, že jisté znejistění je cítit i v politických elitách a národech. Tady jako by to sebe-vědomí chybělo. Máme víc uplakánků a apokalyptiků,“ upozornil filozof.

Podle něj by se půlmiliardová Evropa, „ekonomický a intelektuální kolos“, neměla tolik bát přicházejících výzev, ať už islámské nebo ruské, imperiální.

Z dějin známe mnoho podobných příkladů, jako je dnešní migrace. „A to jsou dějiny, které vytváří konkrétní aktéři, konkrétní lidé. Není to nějaký imaginární osud, který nás vláčí sem a tam.“

„To je právě to velké dobrodružství, na které jsme my Evropani a Zápaďani dokázali vždy nějak v dějinách adekvátně reagovat. Tak se necháme překvapit, jak se to povede tentokrát,“ shrnul Petr Hlaváček.

Spustit audio