Máme tu chytré lidi, dodejme jim odvahu, zve na Týden inovací ředitel organizace ELAI
Týden inovací je každoroční celorepubliková událost, která se snaží podporovat inovace. O letošním ročníku, který se bude konat od 14. do 20. května, hovořil v Magazínu Leonardo Lukáš Sedláček, zakladatel a ředitel organizace European Leadership and Academic Institute, která je pořadatelem akce.
„Talent na poli inovací v Česku máme. Máme teď i vyspělou ekonomiku, ale podpora inovací je ve srovnání s Evropskou unií stále podprůměrná,“ uvedl ředitel.
Podle něj inovace nejsou v České republice téma, takže ani politici na něj neslyší. „Inovace nepatří ale jen do laboratoří, je to jakýkoli nový způsob uvažování o čemkoliv.“
V České republice máme prý inovátorů dost. „Třeba Miroslava Sedláčka z ČVUT, který dokázal svou turbínu pěkně uplatnit v praxi nebo Jana Procházku a jeho lithiové baterie a mnoho dalších.“
Zahájení Týdne inovací proběhne 14. května a bude následovat 111 doprovodných akcí po celé republice. „Na hlavní událost jsme pozvali řečníky z celého světa,“ dodal Sedláček.
„Mezi pozvanými bude například robotka Sophia hongkongské firmy Hanson Robotics, dále experti z izraelských start-upů z oblasti umělé inteligence s názvem Cortica nebo projekt ReWalk s robotickým exoskeletonem, který umožní lidem upoutaným na vozík chodit.“
Máme tu chytré a vzdělané lidi, ale je potřeba jim dodávat odvahu, sebedůvěru a sebevědomí. Týdnem inovací chceme podpořit lidi, aby se inovacím věnovali, a zároveň vyzdvihnout ty, kteří už talent mají, aby se neschovávali v koutě, ale předvedli, na co přišli, nebáli se jít ven a propagovat to.
Lukáš Sedláček
Tématem budou také třeba lokální kryptoměny nebo start-up OrCam, který dodává zrak nevidomým.
„Naším cílem je zasáhnout širší veřejnost, firmy, běžící startupy, OSVČ a všechny zájemce o inovace, a poskytnout jim co nejvíce možností, na co se podívat.“
Čeští inovátoři mají šanci v zahraničí obstát, ale podpora ze strany státu je stále chabá. „A protože také chybí spolupráce akademického sektoru s komerční sférou, je komercionalizace vývoje těžká.“
„Pokud máte inovaci a potřebujete velké finance, je to v Česku obtížné. Ale když se to podaří, je možné obstát i v mezinárodní konkurenci. Tam je ale mnohem silnější marketing a PR, takže přístup musí být více megalomanský,“ doporučil současným i budoucím inovátorům Lukáš Sedláček.
Související
-
Latexová svítidla a 3D tiskové novinky v obuvi: o designových inovacích ze Zlin Design Week
Přehlídku Zlin Design Week pořádá zlínská Univerzita Tomáše Bati, a z velké části se na ní podílí studenti. Vedle výstav, konference a nejrůznějších prezentací obnáší i ...
-
Plzeň chce být Evropským hlavním městem inovací
Město se zapojilo do mezinárodní soutěže European Capital of Innovation, jejíž hlavní cenou je jeden milion eur. Další oceněná města mohou získat 100 tisíc eur.
-
Nejsme levná montovna. Česká výstava technologických inovací začala v Berlíně a putuje po světě
Nová výstava Czech Innovation Expo se zaměřila na nejzásadnější objevy a inovace z Česka.