Mám pocit, že žiji v souladu s tím, co je správně, popisuje pravnuk majitele proměnu Winternitzovy vily

4. září 2022

Winternitzova vila v Praze je poslední realizované dílo slavného architekta Adolfa Loose. Její první majitel prvorepublikový právník Josef Winternitz byl spolu se synem zavražděn v Osvětimi, na rodině se podepsal ale i komunistický režim. Pravnuk právníka Winternitze, fotograf a kameraman dokumentárních filmů David Cysař se jednoho dne rozhodl vilu opravit a otevřít veřejnosti. „Rekonstrukce je náročná fyzická práce a rodinná historie byla vždy v pozadí,“ popisuje.

„Je to vnitřní proces – vlastně také velmi náročný, i když ne fyzicky. Pochopit, procítit nějaké to souznění také není zrovna jednoduché. Rozhodně ještě ale nemohu říct, že bych cítil uspokojení.“

Čtěte také

„Je to vlastně cesta. Proces, na který jsme se vydali a který nás baví – abych nebyl jen negativní. Cítíme ale smysluplnost, naplnění, kdy žijeme život, u kterého cítíme, že má nějaký význam. Něco přináší, ale úplně přesně tyto pocity popsat asi neumím – na to asi nejsem tak velký filozof nebo myslitel. Mám pocit, že žiji v určitém souladu s tím, co si myslím, že je správně,“ popisuje Cysař.

„Člověk by se asi někdy měl nechat unášet tím, co se kolem něj zjevuje – já jsem si to původně nevymyslel, ale prostě to přišlo. Měl jsem tehdy na vybranou, jestli nechat vilu, svůj osud, ležet, žít si svůj život a na rodinu zapomenout. Případně jsme mohli všechno prodat, ale nakonec to dopadlo jinak,“ popisuje. 

Celé Hovory Evy Hůlkové najdete v audiozáznamu.  

autoři: Eva Hůlková , lup
Spustit audio

Související