Majitelé areálů bez technického sněhu prostě nemohou fungovat, podporuje umělé zasněžování sjezdovek Kateřina Neumannová

6. leden 2023

Není absurdní zasněžovat horské sjezdovky v čase, kdy vláda vydává miliardy na kompenzace vysokých cen energií a domácnosti i firmy šetří? Nejde v době oteplování klimatu a energetické krize o nesmyslné a bezohledné plýtvání? Běžkařka Kateřina Neumannová považuje za zásadní areály udržet především z důvodů ekonomických, ale žurnalista Jan Stránský světlou budoucnost zimním sportům nepředpovídá.

„Všechna lyžařská střediska a areály nejen v Evropě roky využívají výrobu technického sněhu jako nedílnou součást fungování. Bez sněhu by nefungovaly jen vleky, ale kompletně celé areály a na ně navazující služby,“ uvádí v Pro a proti prezidentka Asociace horských středisek, někdejší hvězda světového běžeckého lyžování Kateřina Neumannová.

Čtěte také

Editor analýz a publicistiky serveru Seznam Zprávy Jan Stránský považuje zvláště letos zasněžování za problematické. „Kvůli Putinově válce, kvůli tomu, že celá Evropa bojuje s nedostatkem energií, by symbolicky bylo vhodnější se letos bez masového zasněžování obejít.“

„Horský průmysl zaměstnává asi 45 tisíc lidí. Když se nebude lyžovat, nebudou mít práci ani další lidé, kteří žijí v těchto regionech a pro které je turismus jeden ze základních prvků obživy. Majitelé areálů bez technického sněhu prostě nemohou fungovat,“ dodává Neumannová.

Horský turismus přispívá do veřejných rozpočtů zhruba 13 miliardami korun ročně, což nejsou zanedbatelné částky.
Kateřina Neumannová

Novinář ale připomíná, že Česko má velmi nízkou nezaměstnanost a najít práci je snadné i v horských oblastech. „Vím, že lidé, kteří pracují přes zimu na sjezdovkách i jinde, tuto práci mají většinou jako brigádu nebo sezónní práci. Dopady by tudíž nebyly tak dramatické.“

Čtěte také

Sportovkyně cituje ze studie KPMG. „Víme, že jedna koruna utracená ve skiareálu přinese dalších sedm korun v navazujících službách. Tak horský turismus přispívá do veřejných rozpočtů zhruba 13 miliardami korun ročně, což nejsou zanedbatelné částky.“

Stránský upozorňuje, že řada areálů v Alpách přešla v těchto dnech na letní provoz. „Zprovoznila cyklostezky, protože se nevyplatí zasněžovat. Bohužel trend počasí je neúprosný, a ne jen u nás. Proto jednou z cest, jak udržet zaměstnanost a návštěvnost hor a hotelů, je přizpůsobit se měnícím se podmínkám.“

Obávám se, že to do budoucna v České republice bude možné jen ve vysokých nadmořských výškách.
Jan Stránský

„Asi je na místě, aby se provozovatelé areálů začali zamýšlet nad tím, jestli jejich podnikání, tak jak je teď nastaveno, je dlouhodobě udržitelné,“ vyzývá publicista.

Prezidentka souhlasí a potvrzuje, že provozovatelé horských areálů už rozšiřují provoz do letní sezóny. „Velká část středisek přesouvá svou sezónu i do léta, ale areály také investují do šetrných technologií pro minimalizaci energetické náročnosti výroby sněhu.“

Čtěte také

„Musíme doufat za všechna horská střediska, že současný výkyv počasí zrovna v těchto dnech je opravdu extrémní a přestože celkové oteplování je nepopiratelné, tak současné dny jsou jen extrém,“ shrnuje Kateřina Neumannová.

Novinář uznává, že změna přístupu českých horských středisek je zřejmá. „Snaží se fungovat i během jara a podzimu, ale jejich byznys hlavně spočívá v lyžování. Obávám se, že to do budoucna v České republice bude možné jen ve vysokých nadmořských výškách. Sněhu ubývá a trend je takový, že se to bohužel bude jen zhoršovat,“ varuje Jan Stránský.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související