Maďarské řešení uprchlické krize?

20. září 2015
Za hranou

Maďarskem prošly téměř dvě stovky tisíc běženců. A v neděli 20. září maďarský ministr vnitra ve spolupráci se svým srbským protějškem po týdnu otevřeli silniční hraniční přechod Röszke-Horgoš, který byl týden uzavřený.

Maďarsko v obavě z přílivu běženců v poslední době zablokovalo prakticky celou hranici se Srbskem, plot z ostnatého drátu vztyčilo i na nechráněném úseku hranice s Chorvatskem a podobné opatření chystá na hranici s Rumunskem.

Od úterý 15. září platí v Maďarsku balíček nových zákonů, vláda na jejich základě vyhlásila výjimečný stav na několika místech, fungují zrychlené soudy s migranty, kteří nelegálně překročili hranice, pomoc běžencům je pro maďarské občany trestná, policie může dělat domovní prohlídky bez povolení soudu a telekomunikační firmy musí úřadům poskytnout přístup do svých sítí. To vše v situaci, kdy zemí prošly dvě stovky tisíc běženců. Maďarský imigrační úřad vydal tři stovky rozhodnutí o udělení azylu.

Postup vlády a bezpečnostních složek obhajuje maďarský velvyslanec v Česku Tibor Petö: „Maďarsko si ochránilo vlastní území a také hranice schengenského prostoru. Schengenská dohoda to od nás očekává a my jsme svůj závazek vůči ní splnili.“

Velvyslanec Petö také uvedl, že jsou migranti mnohdy agresivní: „V současné době zaznamenáváme ze strany migrantů stále větší agresivitu, přitom maďarská i česká společnost jsou připravené pomáhat těm, kdo se dostali do nesnází. Na druhou stranu se obávám, že s tak hojným počtem lidí, kteří přicházejí, se česká ani maďarská společnost nedokáží vyrovnat.“

Lidé z tábora u maďarského Röszke se snaží dostat do autobusu. Jedna žena tu rodí

Petö se vyjádřil také k zásahu ozbrojených složek proti migrantům za použití slzného plynu a vodních děl: „Skupina mladších agresivních mužů se ve středu začala dožadovat vpuštění do Maďarska a dala příslušníkům ozbrojených složek ultimátum, že mají do hodiny otevřít průchod přes hranice, jinak převalí bránu i plot.“

„Bezpečnostní složky na to zareagovaly použitím slzného plynu a vodních děl. Musím dodat, že došlo ke zranění dvaceti příslušníků ozbrojených sil, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. My usilujeme o to, dát celému procesu nějaký řád. Chceme, aby se vše dělo organizovaným způsobem.“

Maďarský velvyslanec v Česku Tibor Petö také poděkoval dobrovolníkům a organizacím, které v zemi běžencům pomáhají s tím, že Maďarsko vítá každého, kdo chce pomoci. Dodal, že maďarské úřady jsou připraveny na 4 – 5 tisíc migrantů ročně. Když jich přijde přes 190 tisíc, systém je nedokáže zvládnout.

O svých zkušenostech v improvizovaném táboře u Röszke mluvil dobrovolník, aktivista a spoluautor pořadu Hergot! na Rádiu Wave Jakub Ort. Svůj komentář připojil také publicista Bohumil Doležal, který situaci v Maďarsku dlouhodobě sleduje.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio