Lukašenko zvládne demonstrace potlačit jen s pomocí Ruska. Běloruské bezpečnostní složky jsou podle listu Rzeczpospolita na pokraji vyčerpání
Běloruské protivládní protesty se navzdory násilnému potlačení posouvají do dalších částí země. Podle polského deníku Rzeczpospolita je budoucnost prezidenta Alexandra Lukašenka nejistá.
Do stávky totiž vstupují zaměstnanci hlavních průmyslových podniků v zemi a připojují se taky řidiči MHD nebo dělníci ze staveb. Běloruská státní média dokonce opouštějí novináři spjatí s propagandou Lukašenkova režimu.
Čtěte také
Podle komentáře v deníku Rzeczpospolita se takové protesty nedají jednoduše vymazat z kolektivní paměti.
Pokud Lukašenko dokáže hnutí občanů potlačit, bude to jedině s pomocí Ruska. Jeho vlastní běloruské bezpečnostní složky jsou totiž podle Rzeczpospolity na pokraji vyčerpání. Silové řešení z Ruska by tak do budoucna mohlo znamenat alespoň dočasné přidání Běloruska k Ruské federaci.
Další varianta – tedy Lukašenkův odchod – pak záleží na zákulisní dohodě Moskvy a Washingtonu. Západ by měl uznat, že i příští běloruský prezident bude mít blízko k Moskvě zkrátka proto, že tak smýšlí většina Bělorusů. Podobná tichá dohoda nedávno umožnila změny vlád v Moldavsku a Arménii.
Voda chybí už i fabrikám
Investoři po celém světě podceňují rizika spojená se suchem a kvalitou vody. Píše to francouzský list Le Monde s odvoláním na zprávu americké společnosti BlackRock. Takzvaná vodní zátěž je dokonce nejčastěji opomíjeným faktorem při rozhodování o dalším firemním rozvoji.
Čtěte také
Nedostatek vody přitom ovlivňuje všechny globální regiony a průmyslová odvětví. Vidět to je například v oblasti hornictví. Angloamerická společnost v Chile například musela loni koncem roku kvůli suchu omezit těžbu mědi o třetinu. Další těžaři se pak museli spokojit s mořskou vodou kvůli nedostatku sladké. Obecně vzato, pětina hornických oblastí na světě leží na území, kde chybí voda, píše Le Monde.
Nejčastěji mají problémy s vodou firmy, které těží železnou rudu. Pro další příklad nemusíme chodit daleko. Kvůli nízké hladině Rýna přišel německý chemický kolos BASF o 250 milionů eur za rok 2018. Na jiných místech – třeba v některých čínských regionech sice voda nechybí, zato je ale znečištěná. I to je další náklad, se kterým musí firmy počítat.
Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiu.
Související
-
BBC: Běloruské protesty se koordinují přes kanál NEXTA, jeho zakladatel i šéfredaktor žijí v Polsku
V běloruském Minsku se už třetí noc protestovalo proti oznámenému volebnímu vítězství prezidenta Alexandra Lukašenka. Za protesty stojí i kanál NEXTA. Co a kdo to ale je?
-
Unie by kvůli Bělorusku musela obětovat své zájmy, proto neudělá nic, spekuluje Rzeczpospolita
Bělorusko má za sebou další noc protivládních protestů a policejního násilí. Země západní Evropy postup běloruských bezpečnostních složek odsuzují.
-
Běloruské volby? Nebezpečná fraška, cituje The Guardian bývalého britského velvyslance
Zahraniční tisk se věnuje běloruským prezidentským volbám, ve kterých pošesté zvítězil Alexandr Lukašenko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka