Lukáš Jelínek: Vystrčil si pospíšil a odstartoval závod s nejistým výsledkem

28. červen 2022

Startovní výstřel zazněl a borci mohou vyběhnout na trať. Cíl prezidentského závodu předseda Senátu Miloš Vystrčil stanovil na 13. a 14. ledna 2023, dva nejlepší adepty ale bude čekat rozhodující souboj až o čtrnáct dnů později. Podmínkou pro zakleknutí v blocích však je nominace 20 poslanci, deseti senátory, nebo 50 tisíci občany. Splnění tohoto úkolu dosud oznámil pouze podnikatel Tomáš Březina, počkejme si však, zda všechny občanské podpisy obstojí při úřední kontrole.

Nový podcast

Čekání na prezidenta

…nebo na prezidentku? O nástrahách, které přináší přímá volba prezidenta.

Čekání na prezidenta: Jan Kysela, Tereza Matějčková, Petr Nováček a Jan Pokorný
Přehrát

Zatímco se zvolna rozrůstá soupiska zájemců, sociologové z CVVM zjistili, po jakých vzorech pokukujeme v zahraničí. Žebříčku popularity světových státníků vévodí Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj. Slovenskou prezidentku provází renomé empatické ženy, ukrajinský lídr pak je líčen coby odvážný muž. Ani jeden z nich není typickým kvítkem z partajního záhonku.

Čtěte také

U nás se v přímé volbě stal dvakrát po sobě hlavou státu ostřílený politik s prořízlými ústy. Protože Miloš Zeman již napotřetí kandidovat nemůže, strhne se klíčová bitva o jeho elektorát. Půjde za odborářským předákem Josefem Středulou, který již ochotu ucházet se o Hrad avizoval, nebo spíš za Andrejem Babišem, jenž nás chce napínat až do listopadu?

Šéf hnutí ANO si nejprve počká na vývoj podzimního soudního přelíčení v kauze Čapí hnízdo a také nepochybně pečlivě zmapuje šance své i soupeřů. Jeho výhodou oproti méně známým kandidátům je, že se lidem představovat nemusí. Přesto již vyrazil v karavanu na turné, jež zastřešuje nostalgické heslo „Za Babiše bylo líp“.

Ochránce a zastánce

Jedním z důvodů, proč si Vystrčil se stanovením termínu voleb pospíšil, je, aby uchazeči museli do nákladů kampaně vykazovat výdaje už od léta, bez ohledu na datum oficiálního vyhlášení kandidatury.

Čtěte také

Zároveň tím může leckoho nerozhodného popohnat k přiznání ambicí. Zvídavé pohledy paradoxně míří i na něj. Poněvadž vládní koalice s žádným jménem dosud nepřišla, a ani se nezdá, že by nějaké eso schované v rukávu měla, napadá mnohé, že pověst a ústavní pozice by mohly postrkovat kupředu právě občanského demokrata Vystrčila. Ten se ale na to moc netváří a opakuje, že jeho záměrem je v září obhájit mandát v horní parlamentní komoře a pak třeba Senát dál vést.

A jelikož na čerstvé přírůstky mezi občanskými kandidáty, například na Danuši Nerudovou či Tomáše Zimu, si musí veřejné mínění teprve zvyknout, vyšlo nedávno analytikům agentury STEM/MARK, že virtuálními favority nyní jsou Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Babiš má oddanější stoupence, avšak Pavel je pro občany přijatelnější. Patrně mu k tomu v časech války na Ukrajině nahrává i vojenská minulost.

Čtěte také

Přesto na dnešní průzkumy moc nedejme. Politika je dynamická disciplína. Nevíme, co se ještě přihodí, komu uškodí jaká aféra a kdo lépe obstojí v televizních a rozhlasových debatách. Byť není dvakrát velký zájem o straníky, orientace v politických tématech je ceněna. Jinak by také vypadalo prezidentské klání s Babišem a bez Babiše. V prvním případě by musel soupeř umět oslovit Babišovy odpůrce, ale i část dosavadních příznivců, aby snáze dosáhl na výhru.

Lukáš Jelínek

V každém případě by vítěz měl umět brnkat jak na struny svobody, odpovědnosti a morálky, tak na struny solidarity, životní úrovně a všedních problémů voličů. Jako ochránce či zastánce, tak si představujeme prvního mezi ústavními činiteli…

Pád Zemanovy popularity ukazuje, že trumfem nemusí být silné lokty ani silná slova. Leckdy stačí vnímavost a názorová stálost. Přesto se opět připravme na kýble špíny. Drsná doba nejspíš přinese drsnou kampaň, i kdyby největší bouřliváci do prezidentské soutěže nenastoupili. Prosadili jsme si u politiků přímou volbu, tak zatněme zuby a obrňme se trpělivostí.

Autor je politický analytik

Spustit audio