Lukáš Jelínek: Senátní úspěch by vládě neměl zamotat hlavu

3. říjen 2022

Kdyby senátní volby pasovaly na referendum o vládě strany Fialovy středopravicové koalice, mohly by se teď naparovat, jak dobře to dělají a jak jim lidé tleskají. Tuto nerozvážnost však pronesl lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš – a pohořel. Druhé kolo klání o horní parlamentní komoru skutečně nese rysy referenda, výsledný vzkaz je ale vždy pokřiven voličskou účastí, jež byla i letos nízká. Většinu občanů nezvedl z lenošek ani Babiš, ani Fiala.

Už proto by radost ve Strakovce měla být střízlivá. Ke sněmovním, ale i prezidentským volbám chodí lidí podstatně více, což je zdrojem opozičního sebevědomí.

Čtěte také

Kromě toho, překážek i soupeřů se vládě rýsuje až až. Ve sněmovně číhají Andrej Babiš s Tomiem Okamurou. Už víme, že je přes přetahovanou o podobné sympatizanty baví pronášet plamenné projevy, iniciovat mimořádné schůze a být vůči kabinetu kritičtí za všech okolností a za jakoukoli cenu.

Na náměstích se dál budou srocovat nespokojení občané. Rozbuškou zůstává energetická krize a všeobecná drahota. Když je ale člověk naštvaný, dokáže pálit po bezpočtu cílů. V tomto případě i po členství v Evropské unii a NATO nebo po české pomoci Ukrajině. O těch zářijových 70 tisíc demonstrantů na pražském Václaváku se nezasloužil Babiš, nýbrž pestrá koalice radikálů zprava i zleva. Ti budou s každým chybným či liknavým krokem vlády sílit a rozkvétat.

Uchovat sociální smír a stabilizovat společnost

Čtěte také

Brzy též uvidíme, nakolik centrum metropole zaplní Českomoravská konfederace odborových svazů. Držet se naštěstí hodlá jen sociálních a ekonomických témat, v nichž má kabinetu co vyčítat.

Vedle bagatelizování role tripartity zejména pomalost, nesrozumitelnost a nesystematičnost protikrizových opatření. Zatím je dost opomíjených a v zahraničí přitom realizovaných forem pomoci lidem, nemluvě o nechuti zevrubně se podívat na příjmovou stránku státního rozpočtu. Už i s vládou spolupracující ekonomové varují, že bez změn daní bude náš stát neufinancovatelný.

A pak tu ještě máme samotný Senát. Drtivá koaliční převaha v něm zůstane zachována. Starostové a nezávislí sice oslabili, rozroste se ale klub, který má dosud ODS společný s TOP 09, radují se i lidovci. Hnutí ANO rozšíří počet svých senátorů a dosáhne na vlastní klub, nakolik ale bude hlasitým oponentem vlády, se odvine od schopností jeho členů.

Čtěte také

Okamurova SPD pohořela, pozornost zato k sobě budou poutat dvě nezávislé političky a právničky, jejichž fankluby tvoří především radikálové srocující se na ulicích. Daniela Kovářová již avizovala, že se „nenechá umlčet“, a ani o prořízlých ústech Jany Zwyrtek Hamplové nemusíme mít pochybnosti.

Pro Senát je přitom typické, že ani nominanti vládních stran nejsou jen hlasovacími mašinami a výstupům ze sněmovny nezřídka oponují. Po těchto volbách by se měla koalice ještě více soustředit na hladký chod legislativního procesu a rozepře řešit včas. Jinak se budou opakovat situace, jako když se dosluhující předseda komory Miloš Vystrčil ostře pustil do ministra průmyslu za STAN Jozefa Síkely.

Lukáš Jelínek

Nevíme přesně, kdo všechno a proč nepřišel v pátek a sobotu volit. Spíš než o nadšené vládní příznivce šlo o jedince zklamané či frustrované. Ti často dlouho mlčí a pak klidně hlasují pro extrémní subjekty jako naposled v Itálii nebo Švédsku. Tím spíš by si měla vláda uvědomit, že jejím úkolem není jen manažersky vyřešit problémy s energiemi a inflací. Mnohem náročnější úkol je uchovat sociální smír a stabilizovat společnost, aby v ní na pozadí legitimního střetu koalice s opozicí nebobtnaly tendence zatočit s celým ústavním systémem a polistopadovým vývojem.

Autor je politický analytik

Spustit audio