Lucie Priknerová: USA - drastické škrty v armádním rozpočtu

6. březen 2014

Ministr obrany Chuck Hagel plánuje rozsáhlé škrty v rozpočtu americké armády. V roce 2015 by její výdaje neměly přesáhnout 496 miliard dolarů. Podle serveru CNN by se země ráda připravila na vedení pouze jedné války a šla směrem větší specializace, která by měla pomoct v případě, že bude nutné zapojit se ještě paralelně do druhého konfliktu.

Hagel pro Fox News uvedl:“Přesouváme pozornost na strategické výzvy a příležitosti, které budou definovat naši budoucnost: nové technologie, nová centra moci a svět, který bude stále více nestabilní, více nepředvídatelný a v některých případech více hrozivý vůči Spojeným státům.“ Americká administrativa chce snížit počet vojáků o 20%, ze stávajících 530 tisíc na 440 tisíc, což by bylo nejméně od doby před druhou světovou válkou. Zároveň by mělo dojít k vyřazení starých zbraní. Své dny v armádě tak má zřejmě sečteno 11 křižníků a letadla A-10. Legendární špionážní letouny U2 by měly být nahrazeny bezpilotními drony Global Hawks.

Jenomže návrh na škrty se ocitl pod palbou kritiky. V Senátu se Hagelovým oponentem stal Marco Rubio, který poukázal na to, že sami vládní představitelné přiznávají, že hrozby pro USA jsou zamlženější více než předtím, přitom chtějí drasticky rozpočet krátit. Podle Rubia: „svět stále zůstává nebezpečný...“ Jeho argumenty nejsou špatné, ale vše se odehrává v době, kdy jeho hvězda zatím stoupá, a svým nepřekvapivým prohlášením pravděpodobně spíše nechtěl zklamat své příznivce a na Obamu zaútočit z principu, než aby šlo o skutečný boj hodnot.

Na guvernérské úrovni se také vytvořila protiobamovská skupina v čele s guvernérem Connecticutu Dannelem Malloyem, která chce škrty mírnit, protože se obává snížení počtu členů Národní gardy v jednotlivých státech spadající pod jejich velení. Guvernérka za Jižní Karolínu Nikki Haleyová pro The Time, který píše o prezidentově možné mstě republikánským guvernérům, řekla: „Obama se snaží potrestat všechny, kteří chtěli snížení dluhu tak, že bude šetřit na Národní Gardě. To nemá logiku.“ Na druhou stranu trend škrtů v armádě začal už republikán Robert Gates. Ten teď za armádní škrty kritizuje Velkou Británii. Zdá se, že nastaly černé dny pro republikánské militaristy. Vláda ovšem šetření vysvětluje stahováním z válečných konfliktů, a proto republikánská opozice kombinující Rubiovy výkřiky do tmy a lokální zájmy regionálních elit nepůsobí jako důvěryhodná platforma, která by byla Kongresu v blokování Obamy posilou.

Slabým místem Hagelova plánu je to, že naopak počítá s dalším fungováním programů, jejichž pokračování není vždy racionální. Výjimkou je zachování celé flotily tedy 11 letadlových lodí, jenomže zůstává např. kritizovaný program letounů F-35 - podle The Economic Times - nejdražší v historii amerického ministerstva obrany s rozpočtem 391,2 miliard dolarů. Navíc, Kongres odmítl snižovat počty pozemních, námořních i leteckých základen. Obává se totiž ztráty pracovních míst. Mark Thompson to na stránkách The Time komentuje slovy: “Znamená to, že národ utratí více dolarů za méně obrany.“

Spustit audio