Lucie Priknerová: Sanders se bude pokoušet o nemožné

25. leden 2016

Překvapivě dobře našlápnuto má před zahájením demokratických primárek v souboji o Bílý dům vermontský senátor Bernie Sanders. Kandidát, se kterým se původně až tak nepočítalo, teď může Hillary Clintonové přidělat pár vrásek na čele, protože už teď je jasné, že demokratické favoritce nominaci jen tak nedaruje.

I když jsou jeho šance mizivé, pobřežním levicovým liberálům stále zůstává nepatrná naděje, že Sanders nastoupí do rychlejšího vlaku a překlopí průzkumy ve svůj prospěch.

Mnohem střízlivým důsledkem tohoto Sandersova nečekaného vzestupu ale pravděpodobně bude spíš to, že Clintonové zkomplikuje cestu k nominaci a donutí jí k intenzivnější kampani v problematických státech.

Sanders momentálně podle průzkumu CNN/WMUR vede v New Hampshiru se 60 procenty, což je o 27 procent více, než se přičítá jeho soupeřce, v Iowě se zatím odhaduje, že oba kandidáti mohou získat 45 procent hlasů. Důležité ovšem je, že volební tým Clintonové stále zůstává v klidu, protože podle propočtů po jednotlivých státech je bývalá ministryně zahraničí v demokratických primárkách celkově favoritkou.

Čtěte také

To, že vermontský senátor dokázal udržet tak důstojnou konkurenci je nelichotivou vizitkou demokratické strany, která nedokázala najít mainstreamového a zároveň hodnotově ukotveného kandidáta. Sanders je příkladem téměř krystalicky čistého socialisty a jeho popularita ukazuje na snahu části liberálních voličů vzepřít se nástupu Clintonové.

Vermontský senátor sice nemá šance vzbudit takový rozruch jako v roce 2008 Barack Obama, ale jeho dynamický nástup plně postačuje jako varovný signál, že existuje společenská poptávka, kterou Clintonová nedokáže nasytit.

Hillary Clintonová

Co tedy voliči demokratů po osmi letech prezidenta Obamy chtějí? Předně, aby se neopakovala finanční krize z roku 2008. Zkrocení bankovního sektoru mají v plánu oba kandidáti, ovšem Sanders podle listu Wall Street Journal poukazuje na to, že kampaň Clintonové podpořili miliony dolarů právě finančníci z Wall Streetu.

Propracovaný plán demokratické kandidátky Sanders odráží značně jednodušším návrhem na omezení činnosti velkých bankovních institucí a větší státní kontrolou finančnictví. V přístupu k oblasti investic se kandidáti také odlišují v míře státních zásahů.

Čtěte také

Někdejší ministryně zahraničí by si posvítila v rámci tzv. stínového bankovního systému na to, jak si od někoho nebo někomu nebankovní instituce např. investiční fondy půjčují peníze, Sanders chce postupovat radikálně a navrhuje modernizovat zákon Glass-Steagall z roku 1933, kdy v USA zuřila Velká hospodářská krize.

Tato právní úprava oddělovala obchodní a rizikovější aktivity, tedy investiční bankovnictví. Částečné odvolání tohoto zákona v roce 1999 schválil Bill Clinton. Demokratická kandidátka uvedla, že nechce prosazovat obnovu tohoto zákona, což je ošidné, protože právě krok jejího manžela je pranýřován jako jedna z možných příčin finančního kolapsu v roce 2008.

Sanders je příkladem téměř krystalicky čistého socialisty a jeho popularita ukazuje na snahu části liberálních voličů vzepřít se nástupu Clintonové

Na tomto poli, ostatně jako i jinde, Clintonová neselhává nedostatkem odborných znalostí, ale kvůli nedůvěryhodnosti. Pro to, aby uspěla na americké levici, nemusí rozprašovat velké banky, ale musí dát lidem pocit, že její plány na zkrocení finančního sektoru se vítězoslavným zaklapnutím dveří Oválné pracovny nezmění v paktování s šéfy korporací, na které mají voliči vztek.

Ovšem tady by ještě středová část demokratických voličů, pro kterou je Sandersův socialismus zbytečně ostrý a neefektivní, mohla ustoupit a akceptovat ekonomické plány Clintonové, jelikož není jiný vhodný kandidát. V oblasti lidských práv ale vysvítá problematičnost její kandidatury nejzřetelněji.

Čtěte také

Fakt, že její osobní hodnoty jsou zastřeny hustou mlhou, může i u části nesocialistických voličů vzbudit touhu po rebélii a vhození hlasu Sandersovi. Nicméně půjde o jednotlivce. Jelikož co nešlo budováním důvěry od základů, na poslední chvíli se dohání malování vhodných kulis.

Za Clintonovou se totiž postavily některé lidskoprávní organizace např. Planned Parenthood, která bojuje za práva žen a která se v demokratických primárkách takto angažuje poprvé.

Bez solidní základny se sice tato podpora může sebemenším přešlapem zhroutit jako domeček z karet, na stranu druhou ostřílená hráčka Clintonová ví, že podpora velkých investorů a významných organizací je klíčová. Obamův zázrak vzestupu zdola tak zřejmě zůstane alespoň pro další čtyři roky unikátem.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio