Luboš Palata: Proč bude americká základna v Polsku a v Česku nebude
Byly jednou dvě země. V té jedné vládl premiér Mirek, v té druhé Lech a pak Donald…
Tak nějak by mohla začínat pohádka o americkém radaru v Česku a protiraketové základně USA v Polsku. Pohádka, která má pro Polsko dobrý konec v podobě americké vojenské přítomnosti v zemi a možná i stálé základně US army, o níž dnes přilétá jednat do Washingtonu polský prezident Andrej Duda.
Ivan Štern: Fort Trump v Polsku je hotová věc
Poláci, premiant v rámci Severoatlantické aliance, investující do své armády v rozsahu amerických představ, si v krátké době splní svůj sen.
V Česku jde tato pohádka do ztracena a přerůstá v debaty, zda se smějí po české dezolátní dálnici D1 vůbec přesouvat americké vojenské konvoje.
Důvod, proč český a polský příběh s americkou armádou mají tak jiný konec, je poměrně jednoznačný. Poláci americkou armádu a americkou vojenskou základnu na svém území chtěli. A také berou vážně hrozbu, kterou nejen pro Polsko, ale i pro celou střední a východní Evropu představuje agresorské Rusko. Jediná země, která po druhé světové válce vojenskou okupací Krymu rozšířila své státní území.
Poláci berou i kvůli tomu, že v roce 1939 jejich země zmizela nacistickou a sovětskou okupací už podruhé za poslední tři století z mapy, obranu své země velmi vážně. Polsko jako jeden z mála členů NATO dává na svoji armádu víc než dvě procenta hrubého domácího projektu, má dnes vojsko, jež je srovnatelně silné s dvojnásobně větším, ale na obraně šetřícím Německem.
Američtí vojáci v Polsku vítáni
Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na evropské členské země NATO tlačí, aby si konečně v otázce financování obrany plnily své alianční závazky, představuje Polsko příklad, že to lze. A to i za zachování rychlého hospodářského růstu i velkorysých sociálních programů.
Musíme se připravit na více ruských raket v Evropě, říká šéf NATO Jens Stoltenberg
Musíme být neustále připraveni zapojit se do vojenských operací proti extremistům jako byl Islámský stát. To jsou slova generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. V exkluzivním rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu také mluvil o smlouvě o likvidaci raket krátkého a středního doletu.
Polský prezident Andrej Duda má tak při svém vyjednávání o stálé americké základně v Polsku velice silnou pozici. Přestože polská politika je tvrdě rozdělena, na podpoře tohoto úsilí se vládnoucí Právo a spravedlnost a drtivá většina opozice shodnou.
Duda proto může v USA slíbit, že ať dopadnou polské parlamentní volby v říjnu jakkoli, američtí vojáci budou v Polsku nadále vítáni a projekt americké základny bude mít nadále politickou podporu.
Něco takového je v české realitě bohužel jen sen. Vláda ANO a ČSSD sice postupně přidává na obranu, ale už je ostřelována jak některými politiky ČSSD, tak především KSČM, že peníze na armádu by byly potřeba jinde. A to má Česko k slíbeným dvěma procentům HDP na obranu stále velmi, velmi daleko.
A americká vojenská základna je představám většiny Čechů vzdálena ještě více. Proto bude US army v Polsku a v Česku nebude. Tedy s výjimkou případů, kdy ji při přesunech přes Česko situace na D1 donutí vytvořit provizorní polní ležení.
Autor je redaktorem Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka