Luboš Palata: Proč bude americká základna v Polsku a v Česku nebude

13. červen 2019

Byly jednou dvě země. V té jedné vládl premiér Mirek, v té druhé Lech a pak Donald…

Tak nějak by mohla začínat pohádka o americkém radaru v Česku a protiraketové základně USA v Polsku. Pohádka, která má pro Polsko dobrý konec v podobě americké vojenské přítomnosti v zemi a možná i stálé základně US army, o níž dnes přilétá jednat do Washingtonu polský prezident Andrej Duda.

Ivan Štern: Fort Trump v Polsku je hotová věc

Vojáci americké armády

Poláci, premiant v rámci Severoatlantické aliance, investující do své armády v rozsahu amerických představ, si v krátké době splní svůj sen.

V Česku jde tato pohádka do ztracena a přerůstá v debaty, zda se smějí po české dezolátní dálnici D1 vůbec přesouvat americké vojenské konvoje.

Důvod, proč český a polský příběh s americkou armádou mají tak jiný konec, je poměrně jednoznačný. Poláci americkou armádu a americkou vojenskou základnu na svém území chtěli. A také berou vážně hrozbu, kterou nejen pro Polsko, ale i pro celou střední a východní Evropu představuje agresorské Rusko. Jediná země, která po druhé světové válce vojenskou okupací Krymu rozšířila své státní území.

Poláci berou i kvůli tomu, že v roce 1939 jejich země zmizela nacistickou a sovětskou okupací už podruhé za poslední tři století z mapy, obranu své země velmi vážně. Polsko jako jeden z mála členů NATO dává na svoji armádu víc než dvě procenta hrubého domácího projektu, má dnes vojsko, jež je srovnatelně silné s dvojnásobně větším, ale na obraně šetřícím Německem.

Američtí vojáci v Polsku vítáni

Pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na evropské členské země NATO tlačí, aby si konečně v otázce financování obrany plnily své alianční závazky, představuje Polsko příklad, že to lze. A to i za zachování rychlého hospodářského růstu i velkorysých sociálních programů.

Musíme se připravit na více ruských raket v Evropě, říká šéf NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Musíme být neustále připraveni zapojit se do vojenských operací proti extremistům jako byl Islámský stát. To jsou slova generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. V exkluzivním rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu také mluvil o  smlouvě o likvidaci raket krátkého a středního doletu.

Polský prezident Andrej Duda má tak při svém vyjednávání o stálé americké základně v Polsku velice silnou pozici. Přestože polská politika je tvrdě rozdělena, na podpoře tohoto úsilí se vládnoucí Právo a spravedlnost a drtivá většina opozice shodnou.

Duda proto může v USA slíbit, že ať dopadnou polské parlamentní volby v říjnu jakkoli, američtí vojáci budou v Polsku nadále vítáni a projekt americké základny bude mít nadále politickou podporu.

Něco takového je v české realitě bohužel jen sen. Vláda ANO a ČSSD sice postupně přidává na obranu, ale už je ostřelována jak některými politiky ČSSD, tak především KSČM, že peníze na armádu by byly potřeba jinde. A to má Česko k slíbeným dvěma procentům HDP na obranu stále velmi, velmi daleko.

Luboš Palata

A americká vojenská základna je představám většiny Čechů vzdálena ještě více. Proto bude US army v Polsku a v Česku nebude. Tedy s výjimkou případů, kdy ji při přesunech přes Česko situace na D1 donutí vytvořit provizorní polní ležení.

Autor je redaktorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio