Luboš Palata: Orbán vyhlásil stav „válečné hrozby“. Bude dál vládnout pomocí dekretů

27. květen 2022

Premiérovi Maďarska Viktoru Orbánovi se zalíbilo vládnutí bez parlamentu. Protože covid už k tomu nelze použít, mimořádný stav trval kvůli pandemii v Maďarsku více než dva roky, nechal si parlamentem odhlasovat, že pomocí vládních dekretů, až následně schvalovaných parlamentem, může nyní vládnout nekonečně dlouho. Nejméně tak dlouho, dokud bude trvat válka na Ukrajině.

Od úterní půlnoci byl totiž v Maďarsku vyhlášen stav „válečné hrozby“, nouzový stav, který lze vyhlásit v případě humanitární katastrofy a vojenského konfliktu v sousední zemi.

Čtěte také

„Tato válka znamená průběžnou hrozbu pro Maďarsko, ohrožuje fyzickou bezpečnost. Ale je hrozbou bezpečnosti dodávky energií pro hospodářství i rodiny. Stejně jako i pro jejich materiální bezpečnost,“ citovala z Orbánova projevu slovenská agentura TASR.

Místo skutečného viníka války, tedy ruského prezidenta Vladimira Putina, si Orbán kopl opět do Bruselu. „Vidíme, že bruselské sankce vedou k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšování cen,“ prohlásil Orbán v rozporu s realitou. Stav válečné hrozby prý vláda potřebuje pro to, aby mohla reagovat okamžitě a pomocí dekretů údajně chránit zájmy maďarských občanů.

Cesta do pekel

Čtěte také

Na první pohled nedává Orbánův krok vůbec smysl. V parlamentu má jeho Fidesz ústavní většinu, nová prezidentka Katalin Nováková i novelu ústavy o stavu válečného nebezpečí podepsala okamžitě. A není důvod se domnívat, že by se u jiných zákonů chovala jinak. Orbán by tak i bez stavu válečné hrozby mohl jakýkoli zákon přijmout během jediného dne. 

Takto ale zcela vyřazuje ze hry parlament, kde má opozice sice malé, ale přece jen viditelné zastoupení. A on a jeho vláda mohou rozhodovat úplně sami. Jak poznamenávají maďarští politologové, může před části veřejnosti předvádět svoji údajnou akceschopnost. Jenže už covidová krize, kde se Maďarsko umístilo v počtu obětí na počet obyvatel na jednom z nejhorších míst světa, ukázala, že praktické výsledky tato vláda pomocí dekretů nemá. A jak poznamenala německá agentura DPA, Orbán využil covidový mimořádný stav k tomu, že dekrety řešil i věci, které neměly s covidem nic společného.

Luboš Palata

Ale abychom byli spravedliví. Podobně jako Orbán si situaci ulehčuje v parlamentu i současná česká vláda Petra Fialy stavem nouze. I ten je špatně, byť můžeme věřit v dobré úmysly české vlády. Z hlediska fungování demokracie je vládnutí pomocí vládních dekretů cestou do pekel. A cesta do pekel, jak víme, je často dlážděna dobrými úmysly.

Autor je komentátor Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio