Luboš Palata: Mikuláš Bek chce místo V4 spolupracovat více s Německem. Je to náročný cíl, ale správný směr

28. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

Původně to vypadlo tak, že oba vládní posty v nové vládě Petra Fialy spojené se zahraniční politikou budou obsazeny nepříliš výraznými politiky. Nakonec se ukázalo, že nejméně v jednom případě, ministra pro evropské záležitosti, se úřadu ujme důstojná postava, kterou bývalý rektor Masarykovy univerzity, senátor Mikuláš Bek zcela určitě je.

Je dobrou volbou nejen pro své zkušenosti v čele druhé nejvýznamnější české univerzity.

Čtěte také

Ale také proto, že v Senátu stojí v čele výboru pro záležitosti Evropské unie. Obojí, jak organizační schopnosti, tak detailní znalost fungování Unie, bude ve své nové funkci potřebovat, protože jeho hlavní úkol nebude lehký. Na přípravu druhého českého předsednictví v EU bude mít nová vláda nikoli obvyklé roky, ale pouhé měsíce. A stav příprav, ve kterém nový kabinet přebírá štafetu od vlády Andreje Babiše, je všechno jiné, jen ne dobrý.

Kvůli sporu s prezidentem o nominaci ministra zahraničí, kterou je Zeman připraven vetovat, se může lehce stát, že Bekova působnost se nejméně dočasně rozšíří i na ministerstvo zahraničí. To je logický krok, pokud půjde vláda s prezidentem do kompetenčního sporu o post nového šéfa diplomacie pro Jana Lipavského.

Hledání dohod

Čtěte také

Ve většině názorů na evropskou i zahraniční politiku není přitom Mikuláš Bek se svým pirátským souputníkem v rozporu, ale spíše ve shodě. Platí to i o určitém umenšení role Visegrádské čtyřky, o kterém Bek mluví v rozhovoru s redaktorkou Aktuálně.cz Kateřinou Šafaříkovou. „Moje zkušenost ze Senátu je taková, že kolegové z Polska a Maďarska po nás vždycky chtěli jen pomoc s obhajobou jejich ideologického boje s Bruselem,“ uvádí Bek. „Užitečnější debaty jsme vedli s Rakušany nebo Němci. Na V4 nebudu sázet.“

Předsednická role v Evropské unii není příliš o prosazování vlastních zájmů, ale hlavně o hledání dohody členských zemí Unie. Mikuláš Bek má nepochybně pravdu v tom, když popisuje riziko zatažení Česka do sporů Varšavy a Budapešti s Evropskou unií. Bitva o interpretaci pravidel demokracie a právního státu není bojem, kde by Česko mělo stát na straně Polska a Maďarska. Tento střet, pokud nedojde ve Varšavě a Budapešti v příštím půlroce ke změně vlády, bude za českého předsednictví v EU navíc vrcholit.

Luboš Palata

Ovšem Bekem zmíněné nalézání společných témat spolupráce s Německem a Rakouskem znamená pro Českou republiku vysokou ambici. Oba státy jsou totiž civilizačně někde jinde než Česko. Pokusit se být ve spolupráci s nimi respektovaným partnerem je nepochybně správný cíl, avšak také hodně vysoká laťka. Ale ruku na srdce, většina z nás se přece chce mít jako Rakušané a Němci, a ne jako Poláci nebo Maďaři.

Autor je komentátor Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio

Související