Luboš Palata: Česko je dál nejlepší ve Visegrádu. Polsko totiž jede na doping obřího dluhu

27. prosinec 2025

Česká republika, i když se to podle výsledků našich voleb na první pohled nezdá, zažila jeden z nejlepších roků tohoto století. Máme jeden z nejnižších deficitů veřejných financí v Evropě, nižší než naši němečtí a rakouští sousedé. K tomu máme i jeden z nejvyšších růstů ekonomiky, který neohrozila americká cla ani ruská agrese proti Ukrajině ani relativně vysoké ceny energií, byť ty se snižují.

Po letech i mnoha normálním Čechům citelně vzrostly reálné příjmy také proto, že se podařilo udržet na uzdě inflaci. Samozřejmě v Evropě najdeme země, kde mzdy i ekonomika rostly rychleji než v Česku, ale většina z nich si to pořizovala na dluh.

Čtěte také

A to včetně tak opěvovaného Polska, které dělá už několikátý rok po sobě takovou díru do rozpočtu, jaká by v Česku vyvolala paniku.

Tohle by měli dodávat všichni ti obdivovatelé našeho severního souseda, protože takový rozpočtový deficit je prostě ekonomický doping. Také český evropský kredit se díky vojenské i nevojenské pomoci Ukrajině i úspěšné integraci statisíců ukrajinských uprchlíků do české ekonomiky udržel velmi vysoko.

Prostě shrnuto a podtrženo, byl to dobrý rok, dokonce jeden z nejlepších. Špatně nedopadly z evropského pohledu ani parlamentní volby. Pro české občany náročné čtyři roky nevedly k úbytku hlasů pro prozápadní a proevropské strany. Poraženými voleb se stali extrémisté, ti nalevo i ti napravo.

Nejlepší místo k životu

V tak složité situaci to je opravdu úspěch a ukázka demokratické vyspělosti českých voličů.

Čtěte také

To, co ten dobrý rok kazí, je pozvání poražených extrémistů k vládní moci vítězem voleb Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Krok zbytečný a pro Česko už nyní evidentně škodlivý.

Výsledek voleb dával několik jiných, lepších možností, jak pro Českou republiku, tak pro samotného Andreje Babiše. Pozvání extrémistů do vlády bylo ale tou nejsnadnější možností a Babiš jí neodolal.

Pro spravedlnost řečeno, ani strany bývalé vládní koalice Petra Fialy se k ničemu neměly. Ještě horší zprávou je, že místo aby to byl jasný dominantní vítěz voleb Andrej Babiš, kdo své koaliční partnery bude umravňovat a udávat tón nového kabinetu, pak to jsou přinejmenším opticky dvě nejmenší strany českého parlamentu, kdo je za vládu vidět a kdo logicky irituje drtivý zbytek české společnosti, který extrémisty nevolil.

Luboš Palata

Vše se stále může v dobré obrátit. Přinejmenším ekonomicky by určité rozpočtové uvolnění mohlo Česku i prospět, podobně jako podpora těch částí české společnosti, které poslední dva dobré roky ještě pozitivně nepocítily.

A pokud vezme otěže vlády do rukou od Agrofertu očištěný Andrej Babiš ve spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem, mohlo by zůstat Česko nejlepším místem k životu. Asi ne na planetě, ale ve visegrádské Evropě zcela určitě.

Autor je evropským editorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.