Luboš Palata: Bezvízový styk pro Ukrajince nebude bez problémů. Ale zaslouží si ho

2. květen 2017

Už za měsíc budou moci do Evropské unie a tím i do České republiky občané Ukrajiny cestovat bez víz. V dnešní době, kdy mají před vším ostatním přednost bezpečnostní ohledy, je vlastně s podivem, že bezvízový styk se zemí, která je v nevyhlášené válce s Ruskem a Moskvou podporovanými separatisty, prošel tak relativně lehce a bezproblémově.

Mám Ukrajinu rád, do Kyjeva, Oděsy, nebo Lvova bych klidně i svou rodinu vzal na prodloužený víkend. Ale za to, že Ukrajina, programově rozvracená Ruskem, má zcela pod kontrolou pasovou a bezpečnostní agendu, za to bych vzhledem k velkému úsilí Kremlu, které na diskreditaci Ukrajiny vynakládá, ruku do ohně nedal.

Bezvízový styk je ale jištěn biometrickými pasy i Evropskou unií zostřeným režimem na vnější hranici Schengenu, takže lze doufat, že bezpečnostní riziko bude minimalizováno.

Důležitější bude proto zřejmě otázka Ukrajinců a našeho pracovního trhu. Samozřejmě, v rámci bezvízového styku nemají Ukrajinci, kteří přijedou do Česka, právo tu pracovat.

Ale to je na papíře. Při hladu, který je mezi českými firmami po levné pracovní síle, která se jim v Česku zoufale nedostává, lze čekat, že k podobným případům bude poměrně často docházet.

Odměna za hrdinství a odhodlání

Logo

Je však třeba dodat, že případné problémy s načerno zaměstnávanými Ukrajinci nejsou argument proti bezvízovému styku, ale je to problém malé a nefunkční kontroly na české straně. České úřady i cizinecká policie měly dlouhé měsíce na přípravu, o bezvízovém styku s Ukrajinu se mluví už déle než rok, takže nemohou dělat překvapené.

Stejně tak se už roky ví, že Ukrajinci mají v Česku obzvláště silnou základnu, jsou tu po Slovácích nejpočetnější národnostní menšina, takže se dá čekat, že tlak na český pracovní trh bude možná i větší, než v jiných, dokonce i bohatších zemích EU. To ale není nic, co by země na Západ od nás neznaly.

Česká vláda si bude muset uhlídat, aby sice Ukrajinci doplnili pracovní trh, ale zároveň to nesmí vést k poklesu už tak nízkých českých mezd, které se stávají problémem i pro naše členství v Evropské unii. Prostě český stát musí zafungovat tak, jak má. Pak pro nás nebude bezvízový styk pro Ukrajince žádný problém, ba právě naopak.

Otevření se Evropy Ukrajincům totiž znamená velký krok k tomu, aby se Ukrajina stala součástí našeho evropského světa a je to správná odměna za hrdinství a odhodlání, které Ukrajinci v tomto směru projevili.

Nám ve střední Evropě spadlo členství v unii, včetně předehry v podobě cestování bez víz na Západ, doslova do klína. Ukrajinci za to museli a musí pokládat životy. Proto jim bezvízový styk, bez ostudných front a vízových mafií před ambasádami unijních zemí, i s trochou rizika pro nás právem patří. Ukrajinci si ho totiž zaslouží.

Autor je redaktorem MF DNES

autor: pal
Spustit audio