Luboš Kreč: V závodech vítězí spíš ti, kteří tvoří. To platí i pro svět umělé inteligence

11. únor 2025

Evropa se stala centrem vývoje umělé inteligence. Bohužel jen a pouze tento týden, na který Emmanuel Macron sezval do Paříže světové lídry, výzkumníky a byznysmeny na globální AI summit (Artificial Intelligence Action Summit in Paris). Co je potřeba udělat pro to, aby EU v závodech s umělou inteligencí uspěla trvale, pojmenoval sám francouzský prezident – a ukazuje to i příběh francouzského startupu Mistral.

Unie byla loni první na světě, kdo sepsal a na legislativní úrovni i přijal komplexní regulaci umělé inteligence. Takzvaný AI Act upravuje mimo jiné nakládání s daty uživatelů a dává technologickým firmám pravidla, podle kterých musí fungovat. 

Čtěte také

V podstatě okamžitě se evropské nařízení stalo předmětem posměchu, kvůli poměrně jednoduché zkratce: Zatímco Američané a Číňané vyvíjejí umělou inteligenci, Evropané vymýšlí, jak na ni naroubovat byrokracii. 

A jelikož volání po tom, aby Evropa přidala v inovacích a ubrala v papírování, je silnější a silnější, stal se právě AI Act svého druhu symbolem těchto snah. A i z pařížského summitu jasně zaznívá, že regulací bylo dost. 

Konec restrikcí?

Sam Altman, zakladatel společnosti OpenAI vyzval prostřednictvím sloupku v deníku Le Monde k tomu, aby Evropa nechala inovátory inovovat a stavitele stavět. Emmanuel Macron prohlásil, že hrozí, že Evropa nastaví sama sobě příliš mnoho pravidel a o potřebě škrtat byrokracii bude nepochybně mluvit i americký viceprezident J. D. Vance.

Čtěte také

Ostatně o tom, že v závodech zvítězí spíš ti, kteří tvoří, než ti, kteří šněrují a omezují, svědčí příběh francouzské společnosti Mistral AI. Ta ještě neoslavila ani druhé narozeniny, ale její hodnota už se počítá v miliardách dolarů a na světě má čerstvě mobilní aplikaci nazvanou Le Chat, která je přímou a dokonce rychlejší konkurencí pro populární ChatGPT nebo diskutovaný čínský DeepSeek. 

Možná to nakonec Mistral AI nezvládne a bude muset svůj jazykový model prodat, ale ukazuje se, že i v Evropě pořád ještě existuje šance a kompetence, aby tu vznikaly špičkové technologické projekty. 

Ostatně Emmanuel Macron v rámci AI Summitu ohlásil, že hodlá po vzoru Donalda Trumpa a jeho projektu Stargate nasypat přes 100 miliard eur do vybudování infrastruktury včetně datových center, která adopci a rozvoj umělé inteligence na starém kontinentu usnadní. 

Luboš Kreč, CzechCrunch

Snad se po jeho vzoru k něčemu takovému přihlásí i další evropští politici včetně těch z Česka.

Je totiž skvělé myslet na to, jak nenechat moderní technologie převálcovat lidstvo, jenže když zároveň nejsme u jejich vývoje a formování byznysu s nimi, odsuzujeme se sami do role pasivních diváků, kteří asi nesedí v první řadě.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch 

autor: Luboš Kreč
Spustit audio