Lidé, kterým jsem u hranic pomáhal, nevěřili, že za to nic nechci. I tam jsou ti, kteří na neštěstí chtějí vydělat, popisuje chemik Neužil
Jeho výzkum patří k nadějným ve světovém boji s rakovinou, teď ale Jiří Neužil práci odložil a odjel na východní Slovensko pomáhat ukrajinským uprchlíkům. Vlastním autem jako dobrovolník vozil uprchlíky z Ukrajiny do vnitrozemí a své zkušenosti popisuje v rozhovoru s Evou Kézrovou ve Studiu Leonardo.
„Člověk vidí v televizi ty válečné hrůzy a pátý den konfliktu na mě zapůsobila reportáž z úkrytu pod Kyjevem, kde ve sklepě spala na karimatce pětiletá holčička. V té špíně, přikrytá peřinkou s obláčky a jako by z oka vypadla mé vnučce,“ vzpomíná vědec.
Ve sklepě pod Kyjevem spala na karimatce pětiletá holčička. V té špíně, přikrytá peřinkou s obláčky, jako kdyby z oka vypadla mé vnučce.
Jiří Neužil
Začal přemýšlet, co by konkretně on sám mohl udělat. „Tak jsem vyrazil, přestože se manželka bála, protože si myslela, že pojedu někam na Ukrajinu, což jsem nejel. Ale prožil jsem to, možná jsem někomu pomohl a je to pro mě zážitek, který si budu pamatovat navždy.“
Čtěte také
V táboře ve vesnici Ubla je mnoho dobrovolníků, dodává Neužil. „Byli tam lidé z České republiky, kteří měli třeba minibusy pro 12 lidí, kterými pak mohli vozit větší rodiny, takže úžasné.“
„Zajímavé bylo, že Ukrajinky, které jsem od hranic vezl, se opakovaně ujišťovaly, že za to nic nebudu chtít a nevěřily tomu, Vím od lidí v Uble, že tam jsou také ti, kteří chtějí na to neštěstí vydělat a ti nabízejí odvoz z hranice do Prešova nebo Košic za 150 euro.“
Vědec vozil od hranic také zahraniční studenty, kteří studovali na Ukrajině medicínu. „Vezl jsem čtyři studenty z africké Ghany, kteří u Charkova studovali medicínu a kteří prchali. V zemi jsou ale například stovky indických studentů, kteří se také snaží město opustit.“
Ženy a děti
V záchytném centru v Uble staví autobusy, ze kterých vystupují uprchlíci, popisuje pohyb osob u hranic Neužil. „Jsou to zejména ženy a děti. Jsou vyčerpané, někteří jeli přes celou Ukrajinu a mají za sebou strašné věci, ale je vidět, že jsou šťastní a vděční.“
„Někteří lidé říkají, že nevyjadřují dostatečně vděk, ale jak se mohou radovat? U nich se mísí štěstí se strašnou hrůzou, kterou prožili. Vezl jsem třeba studentku z Ghany, která se ně mě při nástupu do auta usmála, ale cestou cestu až do Košic v autě brečela.“
Čtěte také
Něco jiného ale jsou děti. „Ty po vystoupení z autobusu dostávají plyšáka, zajiskří jim oči a radují se hned, ale pro rodiče je to strašné utrpení.“
Sám vědec se prý po návratu psychicky zhroutil. „Celý pátek jsem zůstal doma, potřeboval jsem se z toho dostat a to jsem zažil jen atmosféru v uprchlickém táboře. Ne to, co uprchlíci prožívají a co je milionkrát horší.“
„Pomoc, i když je malinká, tak dává smysl. Židovské přísloví říká, že zachráníš-li jednoho člověka, zachránil jsi celé lidstvo. Tedy pomoc jednomu člověku z milionu dává smysl,“ věří chemik a biolog Jiří Neužil.
Celý pořad najdete v audiozáznamu.
Související
-
Petr Šabata: Čeští váleční kibicové vyzývají NATO k boji na Ukrajině. Je to nezodpovědné
Já bych tam poslal letadla, prohlásil před pár dny jeden vážený český byznysmen o možné reakci Západu na ruskou agresi na Ukrajinu.
-
Jiří Pehe: Uprchlická vlna z Ukrajiny nabízí vládě šanci postavit se čelem ke společné migrační poli
Česká republika pomalu přestává zvládat nápor běženců z Ukrajiny. Ti u nás zatím zůstávají na základě víz o strpění. Nově budou moci žádat také o víza dočasné ochrany.
-
Sociolog Gabal: Prostřednictvím Miloše Zemana jsme se nepřímo podíleli na podpoře války na Ukrajině
Skupina osobností vyzvala prezidenta k abdikaci kvůli dlouhodobé podpoře Putina. Se signatářem výzvy Ivanem Gabalem debatuje poslanec Radek Vondráček (ANO).
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka