Lidé chybí firmám a státu hrozí kolaps. Využijme ekonomické migranty, žádá zastupitel Hlavenka

9. leden 2019

Německá vláda se shodla na podobě imigračního zákona, který pomůže státu využít ekonomický potenciál zahraničních pracovníků. Potřebuje něco takového i Česko, nebo bychom se měli obávat neblahých efektů ekonomické migrace? Doplácí tuzemská ekonomika na to, že nedokážeme využít ekonomický potenciál migrantů?

„Na současný stav těžce doplácíme. Já jsem vyčíslil ztráty na 300 miliard ročně,“ uvedl v pořadu Pro a proti zastupitel Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka (Zelení).

Podle něj dělá současná vláda v této věci minimum. „Stačí se podívat do Polska, kde zjednodušili přijímání pracovníků z okolních zemí, takže to pro jejich sousedy nepředstavuje problém... Dokázali nalákat dva miliony Ukrajinců, zatímco u nás jsou jich jen desítky tisíc.“

Polsko ročně vydává 1,7 milionů dočasných pracovních povolení pro Ukrajince. Polsko to zvládne a my to nezvládneme? Jenom by to chtělo více chtít a více pracovat.
Jiří Hlavenka

V tzv. režimu Ukrajiny, který v Česku funguje, bylo za dva a půl roku přijato prý jen 15 tisíc Ukrajinců. „To je směšné číslo ve srovnání s Polskem. Tam to prostě vyřešili, protože to vidí jako silnou prioritu, přestože mají o polovinu vyšší nezaměstnanost než my.“

„Nedostatek pracovníků se neustále zvyšuje a eskaluje. Loni touto dobou jich bylo 215 tisíc, nyní je to 340 tisíc. Lidé chybí nejen firmám, ale i státu ve zdravotnictví a sociálních službách, kde to už způsobuje určitý kolaps státu. Stát musí fungovat a tady tím prostě nesmírně trpíme,“ tvrdí Jiří Hlavenka (Zelení).

Migranty je třeba pečlivě prověřovat

„Tuzemská ekonomika určitě doplácí na nedostatek pracovníků a zvláště těch kvalifikovaných. Jejich zdroje můžou být různé,“ souhlasí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO).

Současná vláda prý dělá kroky, aby situaci změnila i přes tuhý odpor odborových organizací. „Máme ve Sněmovně novelu zákona, která zavádí mimořádné pracovní vízum, které nám umožní dostat sem ty nejlepší mozky. Měli bychom se ale také zamyslet, jak zajistit, aby nám ty nejlepší mozky neodcházely.“

V Polsku prověřování bezpečnostních rizik neprobíhá zdaleka tak pečlivě jako u nás. Mnoho pracovníků, kteří přicházejí k nám, se sem dostává přes agentury a de facto nelegálně. Měli bychom udržet migraci pod kontrolou.
Marta Nováková

Každý rok se prý počty pracovníků z Ukrajiny navyšují. „Posilují se také zahraniční úřady, tlačíme na efektivitu byrokratického aparátu. Je ale třeba zajistit, aby lidé, kteří k nám přijdou, nepředstavovali žádné bezpečnostní riziko, tedy je prověřovat.“

„Určitě bychom mohli přijímat víc lidí. Ale je to i o tom, jestli a jak dlouho bude mít Česká republika co nabídnout vysoce kvalifikovaným lidem z Ukrajiny... Spokojena se stavem u nás nejsem, ale nemyslím si, že polská cesta je ideální,“ upozornila Marta Nováková (ANO).

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související