Lída Rakušanová: V digitalizaci vítězí Česko nad Německem. Na celé čáře
„Za historickými kulisami města, kde jako by se zastavil čas, pulzuje jeden z nejdynamičtějších ekonomických regionů Evropy, který se potichu a soustavně mění v centrum IT a digitalizace – a přitahuje firmy z celého světa.“ Tak začíná článek německého novináře Danko Handricka z detašovaného studia německého veřejnoprávního rozhlasu a televize ARD.
A našinec stěží uvěří, zvlášť teď před volbami, kdy opozice vyčítá vládě Petra Fialy údajně až katastrofální zaostávání v oblasti IT služeb a softwaru dnes a denně, že řeč je o Praze a o České republice.
Čtěte také
Podle svědectví německých IT podnikatelů jsou totiž časy, kdy Česko vzhlíželo k Německu s obdivem, dávno pryč. Jak říká Hendrik Meyer, podnikající v Praze už léta, „když moji němečtí kolegové vidí, jak přirozeně zde probíhají správní řízení online, smlouvy se podepisují digitálně a komunikace s úřady probíhá prostřednictvím elektronických schránek, jen kulí oči. Česká republika je v tom o deset let napřed.“
Dodejme, že v IT sektoru se dnes už téměř vytratily i mzdové rozdíly. Mezinárodní IT firmy si v České republice cení, cituji, „dobře vyškolené pracovní síly, flexibilní mentality a inovativního prostředí“.
Česko vs. Německo
Faktem v každém případě je, že špatně si Česko ve srovnání s Německem nevede ani v Indexu Evropské komise o vývoji digitalizace v unijních státech.
Čtěte také
Poslední je z roku 2022 a Česká republika je na tom líp než Německo hned ve dvou kategoriích, a sice v kategorii veřejných digitálních služeb, ale také v kategorii lidského kapitálu. Tedy kvalifikovaných a motivovaných pracovníků, což je ten nejcennější zdroj, jaký podniky mohou mít.
Samozřejmě – ve srovnání s jinými zeměmi, ať už s Finskem, Dánskem nebo třeba Estonskem, které obsazují už tradičně místa v první desítce žebříčku digitalizace v EU, je vždy co dohánět. Na druhé straně je dobré vědět, že zatímco byl v ČR například zaveden e-recept povinně už v roce 2018, občané sousedního Německa na něj čekali až do začátku letošního roku.
Povinnosti dostavit se do ordinace osobně je ale německý stát přesto nezbavil: Kdo potřebuje e-recept pravidelně, musí stejně jako dřív chodit každého čtvrt roku k lékaři jen proto, aby mu v ordinaci aktualizovali průkaz pojištěnce.
Být to v Česku, opozice by si smlsla.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka