Lída Rakušanová: Švýcarské kvóty jsou vodou na Okamurův mlýn

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Poslanecká sněmovna 6.12.2013, Tomio Okamura

Referendem o imigračních kvótách pro občany z EU vypověděli švýcarští voliči de facto Schengenskou dohodu o volném pohybu osob. Do tří let budou muset tamní politici promítnout výsledky referenda do zákonů.

Změnit se kvůli tomu bude muset nejen švýcarská ústava, ale možná i poměry na hranicích. Nelze vyloučit, že se na ně vrátí i pasové kontroly.

Poněkud zvláštní je, že zatímco český ministr zahraničí spolu s unijními kolegy výsledku švýcarského referenda lituje, na českých internetových fórech sklízejí Švýcaři ovace, jak to těm arogantním bruselským byrokratům nandali.

Zvláštní je to proto, že omezování přistěhovalectví z Evropské unie není ve Švýcarsku novinkou. Jsou to necelé dva roky, co politici v Bernu stanovili, že z tzv. nových členských zemí Evropské unie, tedy včetně ČR, dostanou ročně povolení k pobytu celkem jen dvě tisícovky zájemců. Což zdejší internetová veřejnost promptně vyhodnotila jako donebevolající nespravedlnost a diskriminaci. A byla tenkrát s oficiálním stanoviskem Bruselu na stejné vlně.

Tento příklad ilustruje nejen pravdivost přísloví o košili, bližší než kabát. Je především dobrou ilustrací záludností, které se skrývají ve všelidovém hlasování jako takovém. Dva roky staré rozhodnutí švýcarské vlády omezit volný pohyb osob z nových zemí Unie totiž nemělo, věcně vzato, velký smysl, jelikož hlavní část přistěhovalců do Švýcarska se stejně rekrutuje ze starých členských zemí, a především z Německa.

Spíš než cokoli omezit měl vzít tehdejší vládní verdikt vítr z plachet populistům, kteří sbírali body sváděním veškerých švýcarských problémů na cizince. Tahle kalkulace ovšem vládě nevyšla, jak ukázal výsledek referenda. Toho se teď děsí především švýcarské hospodářství. Bez pracovních sil ze zahraničí se totiž už dávno neobejde.

Nakolik vidina referend po švýcarském vzoru táhne i v ČR, dokázal raketový vzestup Tomia Okamury a jeho „Úsvitu“, jemuž toto jediné téma vystačilo na vstupenku do parlamentu. Tam teď leží i návrh zákona o referendu z jeho dílny.

Ve Švýcarsku se právě ukázalo, že proti populistickým manipulacím není imunní ani veřejnost, která má zkušenost se všelidovým hlasováním zakotvenou v genech. Většina, která se vyslovila proti principu volného pohybu na evropském kontinentě, tam byla nicméně velmi těsná. Jak by asi dopadlo takové referendum proti cizincům u nás?