Libor Dvořák: Putin hraje od začátku vabank. Odpor Rusů ale bude sílit. Umírat teď budou otcové od rodin

22. září 2022

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Týkat by se měla 300 000 rezervistů a lidí s válečnou zkušeností. Co takový krok reálně znamená? Jak reaguje ruská společnost? Komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou roli v souvislosti s mobilizací hrají referenda o připojení k Ruské federaci na okupovaných územích.

Vladimir Putin zdůvodnil částečnou mobilizaci ochranou suverenity a územní celistvosti Ruské federace. Její načasování ovšem přichází bezprostředně poté, co ukrajinská armáda zaznamenala nezanedbatelné vojenské úspěchy. „Podstatné v jeho projevu bylo i to, že pohrozil použitím všech možných prostředků, čímž samozřejmě myslel i jaderné zbraně,“ zdůrazňuje komentátor ČRo a specialista na ruskou oblast Libor Dvořák.

V této souvislosti je podle něj nutné připomenout obnovenou ruskou vojenskou doktrínu. Ta říká, že je-li ohrožena přímo Ruská federace, a to jakýmikoli zbraněmi, Rusko si osobuje právo použít jaderné zbraně jako první. A to je velice důležitá věc, protože od Putina se můžeme nadít čehokoli.“

Jasný signál pro lid

Otázkou podle Dvořáka bude, zda se Putinovi oněch 300 000 lidí podaří naverbovat. „Rusů je 145 milionů, takže by se mohlo zdát, že to bude snadné. Rusové se ale do války příliš nepohrnou. Něco jiného je podporovat agresivní válku ve jménu boje proti nacismu, jak se v Rusku s oblibou tvrdí, a něco jiného je se boje sám bezprostředně účastnit.“

Čtěte také

Sám Vladimir Putin se snažil rozhodnutí o mobilizaci dlouhou dobu vyhnout s vědomím, že je to krajně nepopulární krok. „Vlastně tím přiznal, že to není žádná speciální operace na osvobození Donbasu, ale že je to zkrátka regulérní válka. A to je samozřejmě pro obyvatelstvo jasný signál. I proto Putin nejdříve verboval v nejchudších oblastech Ruské federace nebo v ruských kriminálech.“

Přesto by Dvořák Rusko nepodceňoval. „Nikdo neví, co všechno v ruských armádních skladech ještě je. Mobilizace se má týkat lidí s brannou povinností, případně lidí s válečnou zkušeností. Nabízí se tedy třeba veteráni z druhé čečenské války. A jistě bude hrát roli i ponaučení ze zpackaného začátku, kdy Rusové očekávali blitzkrieg a poslali do boje nevycvičené vojáky.“

Putinův vabank

Ruské servery již informovaly o zatýkání demonstrantů, kteří s mobilizací nesouhlasí. Podle komentátora ČRo ale odpor podstatně zesílí až ve chvíli, kdy začnou nově povolaní vojáci hynout. „Už to nebudou smluvní vojáci ani mladí kluci. Budou to otcové od rodin, živitelé, zmrzačení nebo mrtví. Takže je jasné, že se ruská společnost bude radikalizovat, až pochopí, že šílený policejní režim, který Putin nastolil, se už nedá dál snášet.“

Přesto jsou v dějinách diktátoři, kteří podobné války prohráli, ale u moci se udrželi. „V současném Rusku bohužel neexistují lidé, kteří by byli schopni Putina odstranit. Opozice je doslova zadupaná do země. Navíc víme, že Putin se Ukrajiny nevzdá. V okamžiku, kdy tento konflikt začal, se rozhodl hrát vabank. Jiná cesta než vojenské vítězství nad Ukrajinou pro něj neexistuje,“ uzavírá Libor Dvořák.

Spustit audio

Související