Libor Dvořák: Parlamentní volby proměnily ukrajinskou politickou krajinu

24. červenec 2019

Výsledky předčasných ukrajinských parlamentních voleb jsou v podstatě sečteny.

Jejich drtivým vítězem se stala strana Sluha lidu, úzce spojená s novým prezidentem země Volodymyrem Zelenským.

Libor Dvořák: Předčasné volby na Ukrajině vyhrála s převahou Zelenského strana

Předčasné parlamentní volby na Ukrajině vyhrála strana prezidenta Volodymyra Zelenského

Na Ukrajině se v neděli uzavřely volební místnosti a po předčasných parlamentních volbách mohlo začít sčítání hlasů.

Definitivní oficiální výsledky budou sice známy až 5. srpna, ale hodně věcí je jasných už teď. Takže zaprvé: Prezidentská strana Sluha lidu získá v jednokomorovém parlamentu neboli v Nejvyšší radě nejméně 243 mandátů, což znamená, že může sestavit pohodlnou jednobarevnou vládu.

Mnozí domácí i zahraniční komentátoři se ovšem domnívají, že touto víceméně přirozenou cestou se Zelenskyj nevydá a že se bude snažit o vytvoření co nejširší koalice, aby jeho vláda získala co největší legitimitu. Ta bude důležitá zejména ve chvíli, kdy se jí příliš nepovede, a to je ve složité ukrajinské situaci víc než pravděpodobné…

Popravdě řečeno je přirozeným spojencem Sluhy lidu jen Hlas rockera  Svjatoslava Vakarčuka, a je třeba říct, že jeho lídr je velmi rigorózní. Prohlásil totiž, že je ochoten spolupracovat s novými politickými subjekty, ovšem za předpokladu, že za nimi „nestojí oligarchové“.

Hledá se „ekonomický guru“

Svjatoslav Vakarčuk, lídr ukrajinské strany Hlas rockera

Pikantní v této souvislosti je, že za Zelenského Sluhou lidu má stát čistý oligarcha Ihor Kolomojskij. Už následující týdny by měly ukázat, jak to je.

Zástupce předsedy Hlasu Jaroslav Jurčišin jednoznačně prohlásil, že o nějaké koalici s rusofilními silami typu Opoziční platformy – za život nemůže být řeči: „Nikdy nevstoupíme do koalice s proruskými silami, které neprezentují zájmy Ukrajiny, ale snahy okupační mocnosti,“ řekl pan Jurčišin.

Jak se zdá, právě nejslabší parlamentní strana Hlas je pro řadu tradičních ukrajinských politiků, kteří byli v těchto ukrajinských předčasných parlamentních volbách doslova na hlavu poraženi, vítaným potenciálním partnerem.

Ivan Štern: Nedělní volby – odvaha, nebo zoufalství Ukrajinců?

Parlamentní volby na Ukrajině

„Po mnoho let,“ řekla ukrajinská spisovatelka a překladatelka Kateryna Mišenko , „jsme se nacházeli ve stádiu marného očekávání. Vyhlíželi jsme cosi určitého, a nakonec se nestalo nic.“

Expremiérka Tymošenková už prohlásila, že její strana Vlast je ochotna jít do koalice právě s Hlasem nebo se Sluhou lidu.

Také exprezident Petro Porošenko označil za možného koaličního partnera své Evropské solidarity stranu Hlas. Zároveň bývalá hlava státu vyzvala všechny ostatní strany, aby se vůči jakýmkoli proruským politickým silám v ukrajinské politice tvrdě vymezily.

Možná nejdůležitější v tomto povolebním čase je snaha prezidenta Zelenského získat pro funkci příštího premiéra člověka, který by pro něj byl „ekonomický guru“. Po takové osobnosti se ovšem na Ukrajině pátrá už dlouhá léta, a dlužno říct, že bez úspěchu.  

Studio 68. Rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Co je ale na těchto předčasných parlamentních volbách na Ukrajině vůbec nejpodstatnější: v každém případě zcela proměnily ukrajinskou politickou krajinu a vytvořily podmínky pro zásadní personální proměnu, která by zemi pomohla ke vkročení do euroatlantických struktur. Otázkou už je jen to, zda to nové ukrajinské politické garnituře vyjde – různých zklamání už Ukrajinci v posledních 15 letech, počínaje Oranžovou revolucí, zažili dost a dost.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio