Libor Dvořák: Gratulace Bidenovi zatím z Ruska nepřišla

9. listopad 2020
Zvolený americký prezident Joe Biden

Zatímo státníci ze všech konců světa hromadně blahopřejí Joe Bidenovi a Kamale Harrisové k vítězství v amerických prezidentských volbách, z Kremlu gratulace zatím nezazněla.

Vladimir Putin je zkrátka opatrný a je si vědom toho, že teoreticky víceméně jasný výsledek těchto voleb ještě můžou zvrátit americké soudy. Ostatně se očekávají další žaloby Donalda Trumpa. Co můžou Rusové od Bidena očekávat?

Čtěte také

Z ruského pohledu opatrnosti v podobných případech nikdy není dost. Ruští politici mají ještě jistě v živé paměti situaci přesně před čtyřmi léty. Aniž bychom se zabývali dodnes trvajícím americkým podezřením z ruských hackerských útoků ve prospěch Donalda Trumpa, které by ovšem bylo třeba jednoznačně prokázat, jiná věc je zcela očividná: poslanci Státní dumy tehdy zprávě o Trumpově zvolení aplaudovali vestoje, mnozí se zřetelným přesvědčením, že do Bílého domu přichází „náš člověk“.

Jak se zdá, oficiální Rusko tuto svou chybu pochopilo a dnes už ví, že zdůrazňovat a preferovat jednoho ze dvou kandidátů na základě jakýchsi efemérních „osobních vlastností“ se nevyplácí.

Rusko jako největší hrozba současnosti

Jak se domnívá ruská politoložka Viktorie Žuravljovová, dobré to není ani v případě, kdy Rusko podpoří pozdějšího vítěze – může tím samo vyvolat četné nepříjemné politické i psychologické ruchy do budoucna. A tak jistě právě proto šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov pár dní před vyvrcholením těchto voleb prohlásil že „Rusko bude akceptovat vůli amerického národa, ať už bude jakákoli“.

Čtěte také

A sám Putin? V den svých 68. narozenin 7. října v rozhovoru pro ruskou státní televizi Rossija poznamenal, že američtí demokraté, jež Biden představuje, „vyznávají jisté všeobecné hodnoty, jež respektujeme i u nás“. Jinak je ovšem všeobecně známo, že ruský prezident Joea Bidena sleduje s velkou ostražitostí a daleko více po chuti by mu bylo, kdyby i v dalších čtyřech letech v Bílém domě byl domácím pánem Donald Trump.

Podívejme se ještě na hlavního aktéra všech těchto událostí Joe Bidena. Ten má se Sovětským svazem a Ruskem zkušenosti už téměř padesátileté. Roku 1973 Svaz navštívil poprvé jako šéf tehdejšího senátního doprovodu prezidenta Jimmyho Cartera.

V této době byl podle vlastních slov nadšeným příznivcem vzájemné sovětsko-americké redukce jaderných arzenálů a o zlepšení tentokrát už rusko-amerických vztahů usiloval i o čtvrtstoletí později, už jako viceprezident Baracka Obamy.

Libor Dvořák

V posledních letech je ovšem znám svou protiruskou rétorikou, což potvrdil i krátce před těmito volbami, když prohlásil, že Rusko považuje pro Spojené státy za největší hrozbu současnosti. Toho jsou si v Moskvě samozřejmě velmi dobře vědomi.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio