Léto s Krylem: V 70. letech byl už v exilu – a prožíval ho těžce
Dar slova, dar jednoduché, avšak působivé melodiky, díky které si jeho skladby lidé pamatují, a v neposlední řadě dar hlasu. To vše se propojuje ve jméně Karel Kryl. Jaká byla jeho 70. léta v bavorském exilu?
Kryl se totiž rozhodl emigrovat po písničkářském festivalu na západoněmeckém hradě Waldeck. Jedinou cestou pro něj bylo požádat o politický azyl – a za hranicemi musel zůstat dalších 20 let.
Připomínáme je v repríze pořadu, který pro Český rozhlas Vltava připravil v roce 2014 Aleš Opekar. Na webu poslouchejte jen do 9. srpna 2024.
Související
-
Léto s Krylem: Život v pěti obrazech
V březnu uplynulo 30 let od smrti Karla Kryla. A kdyby žil, oslavil by v dubnu 80. narozeniny. Zveme tedy k setkání s tímto básníkem.
-
Fenomén Karel Kryl. Poslechněte si seriál o výjimečném umělci a novináři
Skladatel písní, také básník, výtvarník a rozhlasový novinář či glosátor politického dění. To vše byl Karel Kryl. Stal se fenoménem, řada z jeho písní téměř zlidověla.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.