Léto 1939. Od podivného míru ke světové válce

5. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Molotov podepisuje německo-sovětskou smlouvu o neútočení. Za ním je vidět Ribbentrop (v černém) a Stalin (ve světlém, druhý zprava)

1. září 1939 začala nacistickým útokem na Polsko druhá světová válka. Čechy a Morava jsou v té době už téměř půl roku okupovány nacisty a nazývají se Protektorat Böhmen und Mähren.

Zásadní událostí pro vypuknutí druhé světové války bylo uzavření nacisticko-sovětského paktu nazvaného podle svých hlavních architektů Ribbentrop-Molotov. Dvě hlavní totalitní mocnosti si v něm – v tajné doložce – rozdělily zájmové sféry vlivu.

Prvním konkrétním důsledkem uzavření tohoto paktu pak byla právě společná (Sovětský svaz napadl Polsko 17. září) likvidace polského státu, známá jako čtvrté dělení Polska.

Čtěte takéKdy začala II. světová válka

Záminkou k napadení Polska se pak stala pečlivě připravená nacistická provokace – přepadení německého rozhlasového vysílače v Gliwicích „polskými vlastenci“, ve skutečnosti nacistickým komandem.

To odvysílalo zprávu v polštině, která měla vzbudit dojem, že stanici napadli Poláci. Samotné Polsko se přitom nemělo šanci proti Německu dlouhodobě udržet a západní spojenci mu nijak na pomoc nepřišli. Sovětský svaz mu jako Hitlerův spojenec vpadl do zad.

Rudolf Hess a Joachim von Ribbentrop

V té době se už Čechy a Morava coby Protektorát skoro půl roku těšily „ochraně“ německého vůdce. Nacistická cenzura likvidovala svobodný projev – jakkoliv se jí řada odvážných naučila částečně čelit, což bylo s přibývajícími válečnými lety stále obtížnější a nemožnější.

Na počátku Protektorátu ještě v éteru zaznívaly různé reálné, kapitulantské i kolaborantské „národní programy“.

Úryvky z Hitlerových projevů, unikátní ukázku rozhlasové nacistické propagandy, projevy Edvarda Beneše i Emila Háchy, reportáž ze zahájení vydávání časopisu mládeže Národního souručenství a řadu dalších zajímavých materiálů.

To vše si poslechněte nahoře v článku nebo v iRadiu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio