Létání s drony budí nadšení, „dronit“ ale nemůžete všude

7. listopad 2016
03739390.jpeg

Být dronařem a dronit. Tyto nehezké novotvary se staly pro mnoho lidí součástí slovníku. A i když možná nehezky znějí, jsou pro ně spojeny s velmi pozitivními emocemi. Zapáleným dronařem se stal i dokumentarista Petr Mikšíček.

„Je to úžasný způsob zachycení krajiny, pohybu a toho, co je kolem nás, tak, jak to člověk nemůže zažít, protože nemá křídla. V tu chvíli ve vás roste nadšení a máte potřebu každou volnou chvíli věnovat dronu,“ popisuje emoce spojené s létáním s dronem Mikšíček.


S dronem nikdy nesmíte bez povolení létat v okruhu dvojnásobku aktuální výšky dronu ani nad lidmi, ani nad jejich majetkem, pokud od nich nemáte výslovné povolení.

Společně jsme se vydali na louku s výhledem na Vltavu. Prostor, který se otevíral, byl pro pouštění dronu vhodný. Podle Petra Mikšíčka je nejdůležitější označit místo vzletu, aby stroj, kdyby se dostal do problémů, po stisknutí tlačítka „vrať se domů“ doletěl na místo startu a ne třeba do místa bydliště jeho majitele.

Po startu je potřeba dron zvednout na plný plyn. Při natáčení zase musíte trochu sklopit kameru, aby nebyly vidět jeho vrtule.

I zkušený pilot může udělat chybu. Musí neustále zůstat v pohotovosti. „Člověk musí mít rychlé reakce. Když vidíte, že se k něčemu blížíte, tak musíte hlavně vypnout pohyb dopředu, zastavit dron a rychle vystoupat nahoru,“ radí Petr Mikšíček.

Trendy - drony

Z e-shopu si může dron objednat každý, s čímž Mikšíček nesouhlasí. Myslí si, že by měly drony prodávat jen specializované firmy a až po základním proškolení každého, kdo by s nimi chtěl létat.

Dronů bude přibývat, ostatně chystají se nové vylepšené a menší modely. S menší velikostí strojů ale neklesá zodpovědnost, se kterou je jejich majitelé musejí provozovat.

Podívejte se na video z dronu Petra Mikšíčka.

autor:Marek Kuchařík
  • Životní styl
  • létání
  • trendy
  • dron