Lesníci a hajní v odboji

V květnu si připomínáme výročí konce druhé světové války. Během německé okupace se do odboje zapojilo mnoho hrdinných českých  vlastenců, ale zvláštní skupinu tvořili lidé pracující v lese. Znali terén, bydleli na samotách, znali se mezi sebou a často neměli na výběr. 

Všechny epizody

Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava byla na lesy uvalena nucená správa a do vedení lesních úřadů dosazeni Němci. Šlo nejen o kontrolu nad lesní výrobou a konfiskaci zisku, německé úřady chtěly kontrolovat i pohyb v lese. Nacisté dobře věděli, že jejich nepřátelé, kteří nestihli emigrovat, budou hledat úkryt právě tam.

A proto už v roce 1942 svolali všechny hajné na lesní úřad, kde jim muži z gestapa předestřeli, co je čeká, bude-li zjištěno, že v jejich lese přebýval déle než 24 hodin parašutista, partyzán nebo uprchlý zajatec. Trest smrti s celou rodinou. 

Odboj se ale bez spolupráce s hajnými neobešel. Byli pro ně spojkou z jejich lesních úkrytů. Mnoho jich zaplatilo životem svým i svých nejbližších.  

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.