Leona Šmelcová: Více zbraní, více bezpečí, hlásá Bolsonaro. A uvolňuje zákony o zbraních

4. květen 2021

Brazilský prezident Jair Bolsonaro patří k velkým fanouškům střelných zbraní. Rád o nich mluví, rád z nich střílí, rád se s nimi fotí. A když nemůže mít na fotce v ruce skutečnou zbraň, často do objektivu pohybem prstů naznačí pistolnické gesto ve stylu Johna Waynea.

Zatímco ve světě se vlády většinou snaží počty zbraní ve svých zemích snižovat, v Brazílii je tomu právě naopak. Naposledy začátkem dubna Bolsonaro schválil řadu legislativních změn, které koupi a držení zbraně usnadňují.

Čtěte také

Soudkyně brazilského nejvyššího tribunálu Rosa Weberová však některé úpravy smetla ze stolu a celý balík změn v těchto dnech přezkoumává plénum nejvyššího soudu. Weberová mimo jiné zamítla návrh, který by většině zájemců s registrací umožnil pořídit si až šest zbraní namísto dosavadních dvou nebo čtyř. Odmítla také zrušit kontroly prodeje munice či zmírnit v některých případech požadavky na psychologické testy.

Největší latinskoamerická země tradičně patřila k místům, kde se lidé pohybovali s pistolí za pasem. Ještě v 70. letech měl na venkově pušku téměř každý, také v 80. letech zákony zůstávaly uvolněné a střelnou zbraň si lidé mohli koupit i v supermarketu.

Později omezení přitvrzovala a v roce 2003 tehdejší levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva podepsal zákon, jenž znemožnil nákup zbraně běžnému občanovi. I proto, že Brazílie patří k zemím, které stojí vysoko v žebříčku počtu vražd střelnou zbraní.

Bolsonarova popularita se propadá

Na rozdíl od svých předchůdců Jair Bolsonaro, někdejší armádní kapitán, chce, aby zbraň mělo co nejvíc lidí, což hlásal už v předvolební kampani před čtyřmi lety. „Zbraň už má každý gauner, je na čase, aby ji měli i čestní a dobří lidé,“ říkal, když zaváděl první zjednodušující opatření pro získání pušky, pistole nebo revolveru.

Čtěte také

Mnozí Brazilci jeho nadšení pro zbraně přijali za své. Ještě v roce 2018, kdy nastoupil do úřadu, bylo v zemi registrováno méně než 700 tisíc střelných zbraní, nyní je jejich počet takřka dvojnásobný. V porovnání se světem jde o poměrně malé číslo, problém je, že většina zbraní se v Brazílii nakupuje nelegálně.

„Celkový počet zbraní může být podle odhadů desetkrát až patnáctkrát vyšší,“ řekl ekonom Thomas Victor Conti ze saopaulského institutu Insper.

Přesto Bolsonarova mantra – více zbraní, více bezpečí – nemusí platit. „Ozbrojit dobré lidi problém nevyřeší,“ uvedl Conti pro server Deutsche Welle. Víc zbraní, jak se shodují odborníci, znamená spíše více násilí než cokoli jiného, i kdyby Bolsonarovy snahy byly čisté jak lilium a registrací chtěl pomoci bezúhonným Brazilcům ke své obraně.

Čtěte také

Bolsonaro se netají, že jeho velkým vzorem v oblasti vlastnictví zbraní jsou právě Spojené státy. Kontrola držení zbraní přitom v USA znovu rezonuje, a to po několika masových střelbách, které americký prezident Joe Biden označil za americkou epidemii, jíž je třeba zastavit. S ministrem spravedlnosti nedávno představil exekutivní příkazy, které by měly zbraně naopak omezovat.

Brazilský prezident však v uvolňováním restrikcí na střelné zbraně plní alespoň jeden ze svých předvolebních slibů, protože avizované zlepšování školství či zdravotní péče se neděje. Ba naopak. Brazílii se nedaří dobře. Zemi drtí pandemie koronaviru, při níž zemřelo na 350 tisíc lidí, ekonomika je v potížích. Bolsonarova popularita se propadá, a to i díky reálné možnosti, že se proti němu za rok ve volbách postaví stále oblíbený Lula da Silva.

Leona Šmelcová

Snaha zjednodušit zákon o střelných zbraních by mohl Bolsonarovy skalní příznivce potěšit. A nejen je. Návrh už před časem přivítala i česká obchodní diplomacie v Brazílii se slovy, že „se tak mohou otevřít nové exportní příležitosti i pro české podniky, které vyrábějí zbraně“.

Brazilští experti na bezpečnost však toto nadšení nesdílejí. Spíš se obávají zhoršení už tak špatné bezpečnostní situace.

Autorka je novinářka

Spustit audio