Leona Šmelcová: Není voják jako voják: Portugalci s námořníkem v čele vakcinační kampaně hlásí proočkovanost
Portugalci mají proočkováno. Iberská země se s 86 procenty naočkovaných obyvatel dvěma dávkami vakcíny proti covidu vyhoupla ve světě na druhé místo po Spojených arabských emirátech.
Čtěte také
Začátkem loňského roku na tom Portugalsko přitom nebylo vůbec dobře. V únoru bylo jednou z nejpostiženějších zemí. Nemocnice tehdy nestíhaly přijímat pacienty a lékaři museli vybírat, kdo má větší šanci přežít. Očkování se, stejně jako ve zbytku Evropské unie, rozjíždělo pomalu a v Portugalsku do toho navíc rezignoval celonárodní očkovací stratég kvůli nejasnostem v tehdy tolik kýžených očkovacích pořadnících.
Socialistická vláda premiéra Antónia Costy tehdy učinila riskantní krok. Očkovací kampaní pověřila neznámého viceadmirála Henriqua Gouveiu e Mela, námořního důstojníka a pobočníka pro koordinaci ozbrojených sil Portugalska.
Válečný stav
Po osmi měsících je zřejmé, že tento tah tamní vládě vyšel. „Vypadá to dobře. Vyhráli jsme bitvu, byť válka ještě neskončila,“ prohlásil nedávno důstojník, který se rozhodl, že kampaň povede ve vojenském duchu. Parádní admirálskou uniformu převlékl za bojovou, používal vojenský jazyk a obklopil se třemi desítkami odborníků, jak vojenských stratégů a matematiků, tak lékařů a vědců.
Čtěte také
„Za necelého půldruhého roku jsme kvůli viru ztratili 18 tisíc lidí. Není-li tohle boj, tak co jím tedy je,“ ptal se Gouveia e Melo, podle kterého byla klíčem k úspěchu snaha vést kampaň co nejvíce apoliticky. Portugalci si oblíbili prošedivělého vojáka, který často vystupoval v televizi a popisoval stav země bez příkras.
Gouveia e Melo cestoval po celém Portugalsku, sledoval práce ve vakcinačních centrech, vysílal vojáky do nemocnic, kde pomáhali s logistikou, a když v polovině června začaly do šťastnějších, bohatších zemí proudit vakcíny ve velkém, očkování v Portugalsku nabralo závratnou rychlost.
V zemi se samozřejmě objevili i odpůrci očkování. Před nástupem vojenského koordinátora si vakcinací nebylo podle průzkumů citovaných deníkem New York Times jistých asi 40 procent lidí. Nyní je toto číslo okolo neuvěřitelných dvou procent.
Kdo je vrah
Gouveia e Melo je hlasitým kritikem odpůrců a v létě na sebe upozornil, když bez doprovodu vyšel mezi demonstrující před jednou z nemocnic. Zatímco na něj křičeli „vrahu“, prošel středem k televizním kamerám, kde klidným hlasem prohlásil, že „zabijákem není on, ale virus, a lidé by se neměli chovat, jako by žili ve 13. století“. Mnohé si získal, někteří ho naopak kritizují, že v zemi svým jednáním a armádní rétorikou záměrně vyvolává pocit strachu.
Každopádně zatímco my se musíme připravit na další opatření, protože čísla nakažených rapidně stoupají a znovu umírají lidé, Portugalci v poslední době odvolali i ta poslední nařízení. Když se pátrá po příčinách portugalského úspěchu, vedle viceadmirála se mnohdy zmiňuje i tamní tradiční víra v očkování.
Nicméně i Česká republika je země s mimořádnou očkovací tradicí a donedávna nikdo ani nevzdechl, když se před dovolenou v Egyptě nebo Thajsku nechal očkovat celou řadou vakcín, aniž by řešil jejich původ nebo schvalovací proces.
Příčin výrazného rozdílu mezi Portugalskem a Českem bude mnoho. To, že se nenašla apolitická a pro velkou většinu společnosti přijatelná tvář, která by se za očkovací kampaň postavila, bude ale určitě jedním z hlavních důvodů. Sázka na vojáka – v našem případě plukovníka – tady bohužel úplně nevyšla.
Autorka je publicistka
Související
-
U třetí dávky očkování si můžete vybrat i vakcínu, smska vám přijde brzy, říká zmocněnec Dzurilla
Ministerstvo zdravotnictví zkrátilo interval pro přeočkování proti koronaviru, takže od pondělí vám stačí jen šest měsíců od základního očkování.
-
Každý občan má plné právo zemřít brzy a nesmyslně, říká na adresu odmítačů očkování Marek Orko Vácha
Mělo by být očkování proti covidu-19 povinné, nebo ne? „Když to řeknete takto, tak moje velmi váhavá odpověď je – ne. Protože přece jen jsem zažil bolševika a komunismus.“
-
Poslanec Volný tvrdí, že očkování je vlastně genová terapie. Technicky to není možné, reaguje vědec
Poslanec a volební lídr uskupení VOLNÝ blok Lubomír Volný ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích 12. září, tvrdí: „Ono to očkování ani není. Je to genová terapie“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.