Leona Šlajchrtová: Olympiáda ve stínu viru zika
Čeká Brazílii olympijský úspěch nebo nebo olympijské fiasko? To se teprve uvidí. Každopádně brazilské přípravy největšího sportovního svátku – navíc konaného poprvé v Jižní Americe – komplikuje dva měsíce před zahájením řada potíží.
Předně obavy z viru zika. Z onemocnění, které přenášejí infikovaní komáři, byť v ojedinělých případech i krevní transfuze či pohlavní styk, a jež už rok straší hlavně ty, kteří plánují rodinu. Zika je totiž spojována s takzvanou mikrocefálií, zakrňováním mozku u nenarozených dětí.
Lékaři ji ale dávají dohromady i s Guillainovým-Barrého syndromem, onemocněním nervové soustavy, které vyvolává svalovou obrnu. Virus známý přes 50 let se v loňském roce rozšířil takřka po celé Latinské Americe, především však po Brazílii. Mnozí sportovci se tak obávají, že by se mohli nakazit. A nejen oni.
Brazilská média minulý týden přinesla zprávu o americké stanici NBC, jež složitě hledá reportéry, které by na jih vyslala. Portugalský list Económico pak uvedl, že účast zvažují někteří sportovci včetně španělského basketbalisty Pau Gasola či britského tenisty Andyho Murrayho.
Zika ovlivnila také podobu oblečení sportovců. Zatímco většina návrhářů, včetně těch českých, si při vymýšlení volnočasových úborů a dresů budoucích olympioniků hrála spíše s představou brazilského karnevalu, jihokorejští odborníci vytvořili tréninkové oblečení s dlouhými rukávy a napuštěné repelentem.
Štípnutí infikovaným komárem se zkrátka nemusí vyhnout nikdo. Tedy někdo ano, alespoň podle atleta Usaina Bolta. Nejrychlejší muž světa a rekordman v běhu na 100 a 200 metrů se komárů nebojí, protože jak sám řekl v žertu – “nemají šanci ho dohnat”.
Potíže a potíže
Jenže ne každý je tak vtipný, případně rychlý jako běžec z Jamaiky, takže na přetřes se v minulých dnech dostal návrh - olympiádu v Riu zrušit nebo odložit. To ale odmítl Mezinárodní olympijský výbor i Světová zdravotnická organizace. WHO uvedla, že odložit či přesunout olympiádu jinam riziko nákazy neumenší.
Infikovaní komáři se vyskytují ve více než 60 zemích a oblastech. A lidé tam běžně cestují. David Heymann, který krizovému výboru WHO předsedá, před časem řekl, že vir samotný není důvodem vyhlášení nouzového stavu, neboť sám o sobě nevyvolává klinicky vážné stavy. Přesto WHO tento týden oznámila, že ještě v červnu svolá mimořádnou schůzku svého pohotovostního výboru a znovu zváží všechna pro a proti.
Dotěrní komáři i virus zika – jakkoli hrozivě může na sportovce i turisty působit – ale rozhodně nejsou největší potíží, kterou Brazílie řeší. Stačí se podívat na tamní rozvrácenou politickou scénu. Poté, co byla dočasně odvolána brazilská prezidentka Dilma Rousseffová kvůli podezření z korupce, ji v úřadu nahradil viceprezident Michel Temer.
Jenže ani ten si nemůže být jistý, zda si ho nepovolají úřady. I on čelí podezření, že manipuloval se státními financemi. A pokud nařčení ustojí, stejně váhá, zda se 5. srpna zúčastnit slavnostního zahájení olympiády. Moc dobře si pamatuje předloňské fiasko Rousseffové, která přišla na první zápas mistrovství světa ve fotbale a před všemi zahraničními hosty se dočkala pískotu a nadávek ze zaplněného stadionu Itaquerão v São Paulu.
Mimochodem jednoho z největších stadionů světa. Temer tak prý účast ještě zváží. Není divu. Potíží od té doby v zemi totiž spíše přibylo.
Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.