Lékaři ženám tvrdili, že jde o dočasnou antikoncepci, popisuje aktivistka a oběť násilné sterilizace Gorolová

4. říjen 2019

Aktivistka Elena Gorolová byla v loňském roce zařazena televizí BBC do žebříčku 40 nejinspirativnějších žen světa. Matka dvou dětí se v 80. letech stala obětí násilné sterilizace. Tu umožňovala státní politika až do roku 1993. Nyní bojuje za práva všech matek, které byly takto postiženy.

„Zpočátku jsem měla dojem, že to dělali jen romským ženám. V současné době vím, že se to stávalo i Neromkám. Je ale pravda, že romských žen je většina. Zákroky byly protiprávní i z hlediska tehdejšího práva, protože ženám nikdo neřekl, jaká jsou zdravotní rizika, nebyl tam informovaný souhlas. Dokonce jim to bylo ženám předkládáno k podpisu při porodu nebo těsně po něm či před ním,“ vysvětluje.

Čtěte také

Nepravdy lékařů

Gorolová popisuje, jak pacientky dostávaly vyloženě lživé informace. Například o tom, že zákrok je pouze forma dočasné antikoncepce. V romské kultuře je navíc dítě považované za požehnání. Pokud žena děti nemá, musí se vyrovnávat s určitým sociálním stigmatem.

„Je to ostuda. Když se například slavilo, tak se mého manžela ptali, proč nemáme další děti. Nebylo mu příjemné jim vysvětlovat, co se vlastně stalo. Doma z toho někdy byly i hádky.“

Gadžovka

Když se však Gorolová pustila do obhajoby sterilizovaných žen a informování veřejnosti o této praxi, byl jí její muž ve všem nápomocný. Je zajímavé, že blízký kontakt a spolupráce s majoritou přinesla aktivistce zároveň podezřívavost ze strany Romů.

„Bylo to náročné. Začala volat televize, dávala jsem hodně rozhovorů a bylo nutné tomu čelit, protože také musím pracovat. Dříve jsem bydlela v jednom ghettu. Když jsem začala pracovat a studovat, ostatní romové mně začali říkat ‚gadžovka‘. Dnes mě ale rodiny, se kterými pracujeme, berou takovou, jaká jsem. Jsem pořád stejná, i když jsem byla někde vyhlášená,“ komentuje svůj mezinárodní úspěch.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Elena Gorolová mimo jiné povypráví i o dalších svých aktivitách.

autoři: Lucie Vopálenská , kte
Spustit audio

Související