Leden 1991 - náš pohled na litevskou krizi

8. leden 2016
Kopec křížů

Neúspěšný pokus o potlačení emancipačního hnutí na Litvě v lednu 1991 - i perestrojka měla své mrtvé.

Postavení pobaltských republik - Litvy, Lotyšska a Estonska - bylo v kontextu Sovětského svazu výjimečné. Ačkoliv byly od osmnáctého století součástí carského Ruska, podařilo se jim ve zmatcích spojených s Velkou říjnovou socialistickou revolucí, koncem první světové války a občanskou válkou z ruského chomoutu vymanit a existovat až do počátku druhé světové války jako samostatné státy.

Po podepsání paktu Molotov-Ribbentrop s jeho tajnou doložkou a po dalších korekcích "připadly" všechny tři pobaltské státy Sovětskému svazu. Zmíněná korekce se týkala Litvy, ta měla původně patřit Německu, ale v rámci handlů mezi oběma totalitními mocnostmi nakonec skončila tam, kde skončila.

Stejně jako další území získaná Sovětským svazem v této době spolupráce mezi Hitlerem a Stalinem zůstalo i Pobaltí po druhé světové válce součástí prvního státu dělníků a rolníků. Přitom tam protikomunistické partyzánské hnutí existovalo hluboko do padesátých let, ojediněle i déle a řada západních států sovětskou anexi alespoň formálně nikdy neuznala.

Logo

V souvislosti s Gorbačovovou perestrojkou došlo v těchto zemích, kde vlastní státnost pamatovala ještě řada současníků, k obrovskému vzedmutí a volání po autonomii či přímo samostatnosti. Dokud tento proud ve svých počátcích nevybočoval z perestrojkového rámce, Gorbačov se k němu stavěl velmi vstřícně, ba přímo se o něj opíral. Situace se však změnila, když došlo nikoliv na "demokratizaci" ale demokracii a nikoliv na "autonomii", ale samostatnost.

Tvrdý zákrok sovětských silových složek na Litvě v lednu 1991 jsme z delšího historického období vybrali pro jeho názornost i průhlednost. V pořadu uslyšíte dobové zpravodajství Československého rozhlasu, ukázky z rozhlasových reportáží, vyjádření politické a občanské sféry i přímých svědků a zazní i hlasy litevských představitelů.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio