Laser zmapoval mayské město

Mayské město Caracol
Mayské město Caracol

Moderní laserová technika vypůjčená od vesmírné agentury NASA pomohla americkým archeologům dokončit ve středoamerickém Belize mapování ruin mayského města Caracol. Náročný úkol zvládli v rekordním čase čtyř dnů. Pokud by pokračovali v mapování tradičním pozemním průzkumem, nebyli by hotoví ani za 175 roků.

Města starých Mayů pohltil už před staletími prales. Když chtějí vědci ruiny zmapovat, musí vyrazit do neprostupné džungle s mačetami a prochodit stovky čtverečních kilometrů. I tady však lidem šetří práci technika. Američtí archeologové Arlen a Diana Chaseovi z University of Central Florida využili moderní laserové aparatury umístěné na palubě letounu Cesna 377 a s jejich pomocí zmapovali ruiny mayského města Caracol pouhé za čtyři dny. Měření provedli v období sucha, kdy některé stromy shazují listí a vegetace je pro laser „průhlednější“.


Letadlo křižovalo nad pralesem a speciální radar „pročesával“ krajinu. Na ploše 200 kilometrů čtverečních odhalili vědci jedenáct nových náspů, desetitisíce teras prozrazujících existenci dávno zaniklých polí a dokonce i stovky jeskyní. Za třiadvacet let pozemního mapování se povedlo početnému týmu zmapovat jen 23 kilometrů čtverečních bývalého města. Tímhle tempem by mapování Carcolu nebylo hotové ani za 175 roků.

Z nejnovějších výzkumů vyplývá, že v dobách největší slávy kolem roku 650 n.l. mohlo žít v Caracolu asi 115 000 lidí. Teprve z celkového pohledu na město je patrné, kde se nacházely obytné čtvrti, kudy se jejich obyvatelé dostávali ke svatyním a chrámům, kde všude se rozkládala pole a kudy vedly komunikace. Teď je vědcům jasné, že Caracol a s ním i další mayská města nerostla živelně. Jejich budování podléhalo přísnému urbanistickému plánu.

Zvukovou podobu tohoto článku můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 14.5.2010 v 9:00.