Kybernetická napadení řešíme, i když nejsme ještě plně operační, říká ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti

15. květen 2014

Národní centrum kybernetické bezpečnosti zahájilo tento týden v Brně svou činnost. Jeho 35 odborníků se postará o to, aby kybernetické útoky neochromily chod státu.

„Posláním centra je zejména prevence,“ řekl pro Ranní Plus ředitel centra Vladimír Rohel.

Do centra přicházejí údaje o incidentech, které se organizacím staly. Odborníci je analyzují a společně s postiženými subjekty hledají řešení.

„Tyto informace se anonymizované dále poskytují těm, kteří jsou potenciálně napadnutelní nebo už napadení, jen to nevědí,“ vysvětlil další postup Rohel.

„Centrum zajistí, aby instituce a společnosti neobjevovaly už objevené, a postupovaly koordinovaně,“ uvedl odborník na kybernetickou bezpečnost z Institutu politologických věd Univerzity Karlovy Nikola Schmidt.

Budování odolné informační infrastruktury je součástí evropské strategie pro vypořádávání se s kybernetickými útoky, připomněl expert.

„Typickým útokem je DDoS, o kterém se v rámci České republiky nejvíce mluví. Je všeobecně známé, že v USA takovým útokům například banky čelí každý den.“

Takzvaný phishing, získávání citlivých údajů, je další aktuální hrozbou v českém prostředí, dodal ředitel centra.

„Cíleně je rozesílána elektronická pošta, která po otevření přílohy zaviruje počítač, většinou za účelem přístupu k citlivým datům nebo ovládnutí celého počítače.“

Instituce není v této chvíli úplně dobudována. „Ještě provádíme nábor zaměstnanců. Plná operační schopnost by měla být do konce roku 2015,“ dodal Rohel.

„K napadením už ale dochází a my je řešíme,“ potvrdil připravenost ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti.

autoři: rkr , oci
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.