Kvóty pro ženy v politice: Nebezpečné sociální inženýrství nebo účinný nástroj genderové rovnosti?

14. říjen 2014

V české i světové politice se zatím ženy neprosazují tak, aby se dalo mluvit o genderové vyváženosti. Jsou kvóty nezbytná součást kultivované politiky, nebo je to zbytečný a ponižující nástroj?

Marcela Adamusová z občanského sdružení Fórum 50 % je jednoznačně zastánkyně kvót, a v pořadu Pro a proti své přesvědčení vyjádřila jasně:


Adamusová: „Ženy tvoří přes polovinu populace, tvoří většinu absolventů vysokých škol a působí napříč profesemi. Nevidím proto jediný důvod, proč by jich mělo být v politice současných 20 %. Rozhodovací procesy by měly odrážet odlišné životní zkušenosti žen i mužů a kvóty jsou nejefektivnější a nejlevnější cestou, jak ten současný nepoměr vyvážit.“

Ani si nemyslí, že ženy o vstup do politiky nestojí. „Když se podíváme na členské základny politických stran, tak tam 30 % žen minimálně je. Například KDU-ČSL má 53 % žen. Když se ale podíváme na úroveň parlamentu nebo vlády, tak tato strana nemá jedinou ženskou poslankyni nebo ministryni.“

Kvóty pro ženy ponižující nejsou, je přesvědčena Adamusová. „Mně prijde ponižující si myslet, že nemáme schopné ženy, které by byly ochotné a schopné funkce zastávat. Nepotřebujeme sehnat stovky nebo tisíce žen, ale desítky. A není problém ženy na kandidátní listinu sehnat."

Marek Loužek z Vysoké školy ekonomické v Praze považuje kvóty za nepřirozený a zpátečnický mechanismus, který zavádí sociální inženýrství vlastní autoritativním socialistickým režimům.


Loužek: „Kvóty pro ženy v politice patří k tomu nejhoršímu, co bruselská byrokracie vybudovala. Je to cesta do pekel: zavádí pohlavní dirigismus, centrální plánování, genderové zglajchšaltování. Otevírá stavidla zaostávání a průměrnosti, a rozumní lidé by se proti nim měli důrazně ohradit.“

Populačního ekonoma zajímají důvody, proč se v politice dobrovolně angažuje procentuálně méně žen než mužů. „Je třeba to vzít na vědomí jako výsledek svobodného tržního procesu. Snažit se zavádět rovnou účast žen a mužů v politických institucích například pomocí kvót, povede k nivelizaci a ke snižování kvality zastupitelských sborů a diskriminaci naruby.“

Podle něj jsou kvóty čistým produktem sociálního inženýrství a popřením demokracie: „Nejde zde najednou o to, jaká je přirozenost jednotlivce, co chce a kam směřuje, ale o to, co si žádá ideologie.“

„Zavedením kvót se staneme svědky paradoxní situace, kdy na ženy bude vyvíjen tlak ke kandidatuře, ačkoli ony do strany vstoupily s jinými ambicemi,“ varoval Marek Loužek.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.