Kvízomaty jsou jasná loterie, navíc dálkově řízená, varuje náměstek brněnského primátora

16. duben 2015

Zásahy proti takzvaným kvízomatům probíhají po celé republice. Finanční úřad spolu s policií je považují za nelegální nástroje hazardu.

Problém je v tom, že jejich provozovatelé mávají posudky Elektrotechnického zkušebního úřadu, který konstatoval, že kvízomaty do definice loterií nespadají.

„Posuzovali jsme jen část zařízení,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Elektrotechnického zkušebního ústavu Dalibor Tatýrek.

Podle něj se v případě kvízomatů jedná o hrací automaty. „Nikdo nám ale dodnes nebyl schopen dát k posouzení kompletní automat.“

Ze závěrů šetření vyplývá následující: „Systém přidělování otázek v testovaném zařízení nespadá pod účinnost zákona 202, paragrafu 1, odstavce 2 a 3. Další náležitosti jsme neposuzovali,“ hájil se ředitel.

„Přišel za námi člověk spojený s výrobou těchto automatů, a nechal si jednu část, jeden proces té hry otestovat. Tento jeden daný proces neobsahuje faktor náhody, otázky jdou jasně za sebou, bez matematické náhody, tak zní i naše inspekční zpráva,“ shrnul Tatýrek.

Jednat by teď mělo ministerstvo financí, soudí ředitel EZU. „Mělo by donutit provozovatele nebo výrobce, aby nechali otestovat celou hru. Když posoudíme celou logiku dohromady, můžeme nakonec konstatovat, že to je hrací zařízení. Jako technici ale nemůžeme do té doby k tomu víc říct.“


Tatýrek: „Je to stejné, jako by si výrobce automobilu nechal otestovat převodovku, a chtěl po nás, abychom řekli, že to je celé auto. Ale není. Nikdy jsme nedostali zakázku otestovat celý kvízomat dohromady. Navíc jde o terminálové zařízení, a většina herní logiky je ukryta někde na serveru. Když policie tyto kvízomaty při šťáře zabaví, tak odnese jen terminál, laicky řečeno dřevěnou bednu s obrazovkou bez jakékoli logiky, takže to těžko můžeme otestovat.“

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan má jasno: kvízomaty jsou zcela jistě loterie. „Udivuje mě, že na to EZU nepřišlo.“


Hollan: „Teprve z toho, co pan ředitel říká, je jasné, k čemu se zpráva vyjadřuje, nebo nevyjadřuje. Z popisu mohla Policie České republiky, provozovatelé i veřejnost usoudit, že celý přístroj není hazardní. Mělo to být napsáno daleko přesněji. Problém je, že se o tento posudek opírá policie, a je ve slepé uličce.“

Ten si své podezření dokonce osobně ověřil v praxi. „Inkognito jsem zašel do herny, před kvízomat si sedl a hrál. Na žádné otázky nemusí člověk ani odpovídat, může zapnout i tlačítko autostart, odejít od automatu, a on za něj sám prohraje.“

Náměstek kritizoval nekompletnost posudku zkušebního úřadu. „V posudku EZU se sice hovoří o tom, že existuje nějaká objednávka zadavatele, ale ta není přiložena, takže vlastně ani nevíme, na co celá inspekční zpráva odpovídá.“

Provozovatel automatu je navíc schopen herní logiku kdykoli přepínat, upozornil bojovník proti hazardu.

„Když jsem se byl po zásahu policie v Brně podívat, jak kvízomaty vypadají, bylo to něco jiného než před 14 dny. Teď se ta klasická náhoda hrát nedá, a je to znalostní kvíz, ale zítra to zase může být úplně jinak, protože to je celé dálkově ovládáno,“ varoval Matěj Hollan.

autoři: tpa , oci
Spustit audio