Kutěj: Izrael sdílí stejné hodnoty jako my. Boj s teroristy ale přináší silná morální dilemata
Izrael pokračuje ve vojenských operacích, civilní oběti narůstají a mezinárodní kritika sílí. „Seriózní odhad, jak dlouho ještě bude konflikt trvat, dnes nikdo nemůže mít. Je to otázka velmi dlouhodobá, protože Blízký východ má úplně jiné časové harmonogramy a navíc obě strany věří, že čas dělá pro ně,“ říká bývalý důstojník zpravodajské služby na Blízkém východě Libor Kutěj.
Dlouhodobá povaha konfliktu v Gaze přispívá k nespokojenosti obyvatel, zároveň s tím se posiluje zpravodajská informovanost západních tajných služeb o situaci na místě.
Čtěte také
„V neutěšeném stavu, který v Gaze je, jsou agenti dokonce lepší než třeba před dvěma třemi roky, kdy byla oblast velmi uzavřená a zpravodajsky se tam velice těžce pronikalo,“ podotýká Kutěj. „Dnes máme poměrně velkou nespokojenost místního obyvatelstva s vládou Hamásu, tak lze lépe verbovat lidi, kteří budou dělat pro Izraelce, případně pro jiné služby.“
Jejich hlavní motivace je ekonomická – podstupují riziko, aby se jejich rodinám dařilo lépe, případně pod vidinou nabídky života v zahraničí.
Agenty v oblasti získávají především izraelské tajné služby, v informační a vlivové válce Izrael přesto prohrává.
„Cokoli, než pustí ven, tak musí prověřit. Když jsem tam pracoval, byl dokonce potřeba souhlas vojenského prokurátora, zda nějaká operace proběhla v souladu s mezinárodním právem,“ vysvětluje Kutěj. „Snaží se komunikovat věcně, pragmaticky a, co je asi v dnešní době poměrně negativní, neemotivně.“
Etika teroristického uskupení
Oproti tomu se Hamásu velmi efektivně daří šířit přesvědčení, že za současnou situací stojí výhradně izraelské útoky, nikoliv jejich teroristický útok z října 2023. K přesvědčování mimo jiné využívá emotivní fotografie, které poškozují protivníkovy ozbrojené složky, protože ukazují utrpení dětí a civilistů. Tím Izrael staví do velmi nelichotivé situace.
Čtěte také
„Nikdy bychom tady neměli připustit situační etiku. Izraelci, které můžeme vnímat jako součást našeho kulturního civilizačního okruhu, sdílejí stejné hodnoty a morální kritéria jako my,“ upozorňuje Kutěj.
„Kritéria jsou reflexí toho, co se tam odehrává. Jestliže máme na jedné straně teroristickou skupinu, která používá civilisty jako své štíty, pak je otázka, jakým způsobem proti nim vést vojenskou operaci. Je to velice těžké morální dilema.“
Naopak Hamás stojí úplně na jiných principech a z podstaty teroristického uspořádání u něj hodnoty, které bychom mohli sdílet, nenajdeme.
Rukojmí jako pojistka
Tím se posiluje svár a podstata konfliktu, jehož konec je nejspíše v nedohlednu, upozorňuje bývalý důstojník tajné služby.
Čtěte také
„Seriózní odhad, jak dlouho ještě bude konflikt trvat, dnes nikdo nemůže mít. Je to otázka velmi dlouhodobá. Blízký východ má úplně jiné časové harmonogramy a navíc obě strany vlastně věří, že čas dělá pro ně,“ konstatuje Kutěj.
Důležitým faktorem je i zadržování rukojmích, kteří Hamásu slouží jako pojistka proti izraelské odpovědi v plném rozsahu, připomíná host Osobnosti Plus.
K předchozím výměnám došlo po vyjednávání za účasti mezinárodní reprezentace. To dnes jednak není v zájmu Hamásu, jednak není zřejmé, zda to lze očekávat ze strany současné izraelské vlády, dodává Kutěj.
Jak moc podléhají izraelské tajné služby politickým tlakům? Proč v Gaze nevzniká opoziční politické uskupení? A je současný konflikt historickým zlomem? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Ptá se Barbora Tachecí.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.