Kuriózní pouštní plazi

23. září 2010

Kuriózní adaptaci na život ve vyprahlých pouštích objevili zoologové u drobných australských plazů molochů ostnitých (Moloch horridus), kterým domorodci přezdívají "trnitý ďábel".

Molochové se zdaleka nevyznačují jen poněkud bizarním vzhledem. Zoologové mají dlouhá léta podezření, že tito plazi nějakým způsobem absorbují vodu z povrchu těla. Ve 20. letech minulého století vědci umístili molocha do mělké mísy s dnem pokrytým vodou. Plaz za chvíli vypadal, jako by se ve vodě vykoupal celý.

Logo

Původní myšlenka byla, že voda jednoduše prostupuje kůží - podobně jako u obojživelníků. Pozdější výzkum naznačil, že voda by mohla pronikat kolem "pantů" jednotlivých šupin. Wade Sherbrooke a jeho kolegové z australské James Cook University kůži molochů studovali pomocí světelné i elektronové mikroskopie.

Přišli na to, že u šupin ústí drobounké kanálky o tloušťce jednoho až dvou lidských vlasů. Při tomto průměru mohou kanálky kapilárními silami nasávat vodu, se kterou plazí kůže přichází do kontaktu - ať už při hrabání ve vlhkém písku, nebo za deště. Kanálky tvoří pod povrchem těla síť, která přivádí vodu až k otvoru v ústní dutině molocha. Obdobný systém našli zoologové podle článku na stránkách Science také u dalšího pouštního plaza - texaského ropušníka trnohlavého (Phrynosoma cornutum).

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.