Kudy ve středověku proudilo zboží celého světa. Václav Cílek přibližuje historii obchodních stezek

24. říjen 2021

Ve starověku i středověku se po nich vozilo luxusní zboží, třeba jantar nebo ústřice. Ale také nepostradatelná sůl, dobytek, měď nebo cín. Řeč je o obchodních stezkách. Jejich historii a význam přiblíží popularizátor vědy Václav Cílek.

„Jantarovou stezku musíme definovat jako systém cest, který se proměňuje v čase. Ta nejstarší a funkční vrstva stezky je poměrně dobře dohledatelná jako keltské cesty, protože už Římané je zmiňují a zakládají silnice dílem právě po keltských stezkách,“ pokračuje Cílek.

Čtěte také

Jantarová stezka je pro Moravu záležitost národní identity skoro jako Cyril a Metoděj,“ tvrdí geolog Václav Cílek. Historicky chápaná Morava je územím kolem stejnojmenné řeky Moravy. „A je vlastně jedním velkým údolím, které spojuje Rakousko a Polsko. A my jsme průběžně udělali profil terénu od přístavu Aquileia u Jadranu až po Balt, přesněji po Gdaňsk.“

Více si poslechněte v audiozáznamu. Premiéru pořadu jsme vysílali v roce 2019.

autor: Tereza Hrstková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.