Kudy ve středověku proudilo zboží celého světa. Václav Cílek přibližuje historii obchodních stezek
Ve starověku i středověku se po nich vozilo luxusní zboží, třeba jantar nebo ústřice. Ale také nepostradatelná sůl, dobytek, měď nebo cín. Řeč je o obchodních stezkách. Jejich historii a význam přiblíží popularizátor vědy Václav Cílek.
„Jantarovou stezku musíme definovat jako systém cest, který se proměňuje v čase. Ta nejstarší a funkční vrstva stezky je poměrně dobře dohledatelná jako keltské cesty, protože už Římané je zmiňují a zakládají silnice dílem právě po keltských stezkách,“ pokračuje Cílek.
Čtěte také
Jantarová stezka je pro Moravu záležitost národní identity skoro jako Cyril a Metoděj,“ tvrdí geolog Václav Cílek. Historicky chápaná Morava je územím kolem stejnojmenné řeky Moravy. „A je vlastně jedním velkým údolím, které spojuje Rakousko a Polsko. A my jsme průběžně udělali profil terénu od přístavu Aquileia u Jadranu až po Balt, přesněji po Gdaňsk.“
Více si poslechněte v audiozáznamu. Premiéru pořadu jsme vysílali v roce 2019.
Související
-
Skáče blecha jinak než irbis? Blecha se vymrští jako šíp, šelma jako oštěp, srovnává biolog Petr
Jak se liší technologie skoků u hmyzu, obojživelníků a vysoké zvěře? A jak se liší lidské skoky od zvířecích? Ptá se Markéta Ševčíková.
-
Štěstí je v tom, jak dovedeme sami se sebou zacházet. Investujte do duševního zdraví, radí šéf NÚDZ
Jaký vliv má duševní pohoda na kvalitu našeho života? Jak vyzrálou jsme společností, jakých reakcí se dostává lidem s duševním onemocněním? Moderuje Eva Kézrová.
-
Mnoho dětí pláče, protože je nikdo neslyší. Nebuďte druhé naštvané dítě, radí rodičům lektorka
Děti mají velkou touhu si s námi rozumět. To, že zlobí nebo třeba odmlouvají, je často jen neporozumění mezi námi, říká zakladatelka portálu Nevýchova.cz Kateřina Králová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.