Kuba: Definujme si, komu pomáhat. Na pozadí příchodu Romů z Ukrajiny může být organizovaná činnost

11. květen 2022

Opozice chce po vládě plán, jak si Česko poradí s příchodem statisíců lidí z Ukrajiny. Místopředsedkyni sněmovny Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) zajímá, jak to bude se zápisy ukrajisnkých dětí do škol a školek. Šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) upozorňuje, že evidovat statisíce lidí je složité: „Je třeba znovu zpřesnit, kolik lidí tady je, kde jsou a jestli tady chtějí být ještě v září. Jenže tohle oni nemohou vědět přesně. To je prostě blbé.“

Zatímco v prvních týdnech přicházeli do Česka tolik lidí, že místo přesné evidence se dalo přednost tomu lidi co nejrychleji ubytovat, problematické by to bylo i dnes, říká Kuba:

Čtěte také

„Teď už tu je penzum lidí, a když je třeba je přeregistrovat, tak oni musí někam přijít, mít potvrzení toho, u koho bydlí. To znamená, že někam teď bude muset v průběhu pár dní přijít 250 tisíc lidí,“ upozorňuje Kuba.

„A jestli se máme bavit o tom, jak mají být připraveny kapacity na září pro děti, tak to nejde bez toho, abychom věděli, kde ty děti budou. Ale zkuste si sami říct, že jste s dětmi uprchlík a máte deklarovat, že tady v září budete.“

Vláda řeší pouze to, že dá finanční prostředky na ubytovací kapacity, ale neřeší kapacity školek. Je polovina května, probíhají zápisy.
Jana Mračková Vildumetzová

Mračková Vildumetzová má ale obavy: 

Čtěte také

„Jedna z věcí, o kterých v úterý mluvil Tomio Okamura ve sněmovně, je oblast školství. Jsem přesvědčena, že bude nedostatek míst v mateřských školách. Vláda do současné chvíle řeší pouze to, že dá finanční prostředky na ubytovací kapacity, ale neřeší kapacity školek. Je polovina května, probíhají zápisy. A jestliže se to do konce června nevyřeší, tak děti nebudou moci nastoupit prvního září do školek. České děti ani ukrajinské. Já mám také malé dítě.“

„A ten samý problém bude s praktickými lékaři, pediatry, zubaři. To se musí řešit,“ apeluje Mračková Vildumetzová.

Situace Romů

Složitá je i situace ukrajinských Romů, kteří se podle zástupců v Radě vlády pro rovné záležitosti setkávají s předsudky a protiromskými postoji hejtmanů i starostů, ti je prý na svém území nechtějí. 

„Je to úplný nesmysl,“ reaguje šéf hejtmanů Kuba.

Čtěte také

„Pokud se bavíme o romských uprchlících, tak se bavíme o specifické skupině, která přichází většinou v poměrně velkém počtu. Jsou to velké skupiny, které nechtějí být rozděleny. Je poměrně komplikované je ubytovat.“

„Když jsme včera mluvili na setkání s ministerstvem vnitra se zástupci bezpečnostních složek, tak se ukazuje, že na pozadí toho se velmi pravděpodobně děje organizovaná činnost, kdy tyto specifické skupiny sem někdo posílá,“ tvrdí Kuba.

Nevidím důvod, aby sem přijel někdo z území, které není zasažené válkou, nahlásí se, že má nárok na 5 tisíc korun, ty sebere a zmizí.
Martin Kuba

„Není pravda, že ubytovací kapacity nejsou. Jsou. Když se podíváte na kapacity, které ministerstvo vnitra a Správa uprchlických zařízení využívá pro tyto skupiny, tak zjistíte, že do nich třeba přijde 550 těchto lidí, ale 230 jich odejde a nikdo pořádně neví kam. Třeba cestují do jiného státu,“ popisuje Kuba a pokračuje:

Čtěte také

„Ale protože máme velmi rychlý systém, kdy se lidem snažíme pomoct a okamžitě dostávají 5 tisíc korun, tak se ukazuje, že pro některé skupiny to může být velké lákadlo sem přivážet někoho, kdo třeba není schopen to sám vyhodnotit.“

„Já myslím, že je třeba férově definovat, komu pomáhat chceme. Já nevidím důvod, aby sem přijel někdo, kdo přijíždí z území, které vůbec není zasažené válkou, nahlásí se, že má nárok na 5 tisíc korun, ty sebere a někam zmizí. To je nefér,“ odmítá Kuba to, že by šlo o rasismus.

Vždy se najde někdo, kdo toho chce zneužít. Ale jedná se řádově o promile, není to nic, za co by byl důvod systém kritizovat.
Pavel Schroth

Podle Pavla Schrotha, migračního experta organizace OECD, jde ale o menší problém:

Čtěte také

„Česko je v zahraniční pozitivně hodnoceno za pomoc lidem. V určitém ohledu je systém opravdu velkorysý. A při takových opatřeních se vždy najde někdo, kdo toho chce zneužít. Ale jedná se řádově o minimum, řádově o promile, není to nic, za co by byl důvod systém kritizovat.

Úřady se podle něj snaží dělat maximum. Ani takzvaná dávková turistika se podle něj příliš nevyplatí. „Dávka je vždycky nastavená tak, aby to odpovídalo minimální mzdě a životnímu minimu. Už za minulé uprchlické krize údajně někdo odcházel do Německa, ale analýzy ukazují, že to, co se dá z dávek koupit, je v podstatě stejné všude.“

Poslechněte si celé Téma dne, ptá se Renata Kropáčková.

Spustit audio