Krize na Ukrajině se přelévá i na internet

7. březen 2014

Krize na Ukrajině se přelila i na internet, kde hackeři z obou stran provádějí velké počítačové útoky proti zpravodajským serverům protistrany.

Informuje o tom list New York Times. Bezpečnostní experti uvádějí, že nyní zažívají nezvykle vysoký počet útoků, při nichž hackeři zaplaví server vysokým počtem požadavků ve stejnou chvíli, a vyřadí ho tak z provozu. Tyto útoky byly zaměřeny jak na prozápadní, tak proruské ukrajinské zpravodajské weby.

Při nejméně jednom případu se hackerům úspěšně podařilo znectít internetovou stránku Kremlem financované zpravodajské sítě Russia Today, kde v titulcích a článkách výraz „Rusko“ nahradilo slovo „nacisti“.

Zatím ale podle odborníků aktivita hackerů nedosahuje úrovně počítačových útoků zaměřených například na Estonsko během měsíc trvajícího online útoku v roce 2007, který tuto pobaltskou zemi téměř ochromil.

A nedosahují ani úrovně útoků proti Gruzii v roce 2008, kdy během posledních týdnů před ozbrojeným rusko-gruzínským konfliktem servery hostící gruzínskou vládu, média, komunikace a dopravu byly umlčeny masivním přívalem dat.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: smi
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.