Kritika je na místě, ale nejsme rozhodně výjimka, reaguje na výtky komisaře OSN o právech uprchlíků expert
Vůbec není časté, aby se Česká republika stala terčem tak silné kritiky, jakou vyslovil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Podle něj Česko systematicky porušuje práva uprchlíků. Jeho kritika se v zásadě shoduje s kritikou ombudsmanky Anny Šabatové, podle níž české úřady zadržují přistěhovalce po zbytečně dlouhou dobu a nechávají je za detenci platit. Podle Husajna ani není důvod držet v těchto zařízeních děti.
Druhá část této kritiky byla ještě neobvyklejší, kdy představitel OSN řekl, že je znepokojen xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků prezidenta Miloše Zemana.
„Vysoký komisař pro lidská práva se vyjadřuje kriticky na adresu mnoha zemí nebo i celé Evropské unie,“ připomněl v Ranním Plusu šéf Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.
I když podmínky, v kterých jsou uprchlíci u nás drženi, komisař osobně neviděl, jeho prohlášení „je založeno na různorodých a důvěryhodných zdrojích,“ dodal pracovník OSN.
„Nejen Zajd Husajn, ale i další představitelé OSN včetně generálního tajemníka se vyjadřují k migrační vlně a často jednoznačně,“ tvrdí Broža.
Jejich hlavním cílem je nedopustit, aby se konflikty, kvůli kterým lidé odcházejí , nepřenášely na jiná místa.
„Směřování kritiky je spíše k tomu, abychom ji přetavili v nějakou příležitost ke změně,“ vysvětlil Michal Broža.
Komisař OSN je pravděpodobně sám muslim, připomíná senátor
„Kritika je naprosto nemístná,“ prohlásil senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba.
Podle něj by měl tak vysoký činitel OSN sednout na letadlo a do Evropy se podívat. „Podívat se do těch uprchlických zařízení, a pak teprve odsuzovat hlavu státu České republiky.“
„Podle jména bude pan komisař pravděpodobně muslim, a i to v tom může hrát roli,“ soudí politik.
Ten připomněl, že když „začala velká koalice vojenské operace v Sýrii bez mandátu OSN, měl se k tomu komisař také vyjadřovat.“
„Když český ministr vnitra tvrdí, že není pravda, že nedodržujeme pravidla pro zacházení s uprchlíky, tak nevěřím tomu, že někdo ze skleníku OSN z New Yorku má pravdu,“ vyjádřil své přesvědčení Jan Veleba.
Kritiku berme vážně, radí odborník
„Kritiku je třeba brát vážně,“ vyzval Vladimír Bartovic ze společnosti Europeum. „Otázka je, jestli Česká republika opravdu nějak extrémně vybočuje ve srovnání s ostatními státy.“
Expert si nemyslí, že bychom v porovnání s ostatními zeměmi lidská práva uprchlíků porušovali nějakým závažným a trvalým způsobem.
Ani kritika prezidenta není podle Bartovice za hranou. „Postavení vysokého komisaře pro lidská práva je specifické a toto právo mu náleží.“
Nařčení senátora Veleby z možné podjatosti z důvodu vlastního náboženského přesvědčení považuje expert za xenofobní.
„Výběr kandidátů je opravdu pečlivý a myslet si, že člověk v takovém postavení by připustil, aby byl ovlivněn svým náboženstvím, sympatiemi nebo etnickou příslušností, je nepředstavitelné,“ konstatoval Vladimír Bartovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.