Kremlu nedělá starosti, co na zadržení Navalného řekne zahraničí, soudí bývalý diplomat Bašta

19. leden 2021

Bezprostředně po návratu z Německa, kde se ruský opoziční politik léčil z následků otravy novičokem, byl Alexej Navalnyj zatčen a narychlo svolaným soudem poslán do vazby. Následovat by mohlo vyměření 2,5letého nepodmíněného trestu i další obvinění. „Celé to směřuje k parlamentním volbám,“ myslí si bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

„Vězeňská služba bude vést spor o to, zda podmíněný trest Navalného změní na nepodmíněný. A až bude ve vazbě, nebo ve výkonu trestu, vznesou proti němu další obvinění. To jim vydrží až do voleb,“ předpokládá diplomat.

Čtěte také

Kreml podle Bašty bude o opozičním vůdci mluvit výhradně jako o zločinci, nikoli jako o politikovi. „Ostatně, nevšiml jsem si, že by Vladimir Putin někdy v poslední době pronesl jeho jméno a příjmení.“

Přestože si vedení země – slovy bývalého velvyslance – tentokrát dává záležet na tom, „aby z toho politika tolik nekoukala“, a to na rozdíl třeba od případu Michaila Chodorkovského, jde výhradně o ni. „V tomto ohledu si Kreml starosti s tím, co na to řekne zahraničí, nedělá.“

A i když se Bašta nedomnívá, že by se ruská opozice v současné epidemické situaci za svého předáka silně postavila, nevylučuje ani jiné scénáře. „Navalnyj je v zemi, kde se může stát leccos,“ říká a připomíná osud Sadyra Žaparova z Kyrgyzstánu: „Ten šel z kriminálu rovnou na post prezidenta.“

Apatická opozice

Skutečnou sílu Alexeje Navalného ukáží plánované demonstrace v Moskvě a dalších městech, myslí si spolupracovník Českého rozhlasu Jiří Just:

Čtěte také

„Zatím bych byl ale zdrženlivý. Ruská opozice se v současné době nachází ve stavu apatie a aktivně nepůsobí proti ruskému režimu.“

Host Speciálu Karolíny Koubové vzpomíná na roky 2010 a 2011, kdy Ruskem hýbaly statisícové protestní akce.

„Posledních deset let toto Moskva nezažila. Ani když byl vůdce opozice loni otráven,“ připomíná.

EU si musí udělat jasno

Události v Rusku staví před Evropskou unii zásadní otázky, tvrdí senátor Pavel Fischer (nezařazený):

„To, co se kolem Navalného děje, staví Evropu před otázku, jestli bereme vážně to, co hlásáme – jestli věříme v hodnoty jako právní stát, osobní svoboda nebo nezávislý soud a jestli jsme připraveni je prosazovat. Třeba navzdory některým ekonomickým zájmům.“

Hosty byli:
Jiří Just, spolupracovník Českého rozhlasu v Moskvě
Pavel Fischer, senátor
Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině

Bývalý kandidát na prezidenta má za to, že je třeba si vyjasnit, zda jde Evropě skutečně o byznys – bez ohledu na to s kým a za jakou cenu, nebo jestli bude dál pokračovat směrem, v jakém se rozhodla podpořit Navalného po útoku novičokem.

„Ne všechno je přece na prodej,“ uzavírá Fischer s tím, že možné je třeba zařadit některé prominenty ruského režimu na sankční seznam.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Karolíny Koubové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.