Králík a neandrtálci

4. březen 2013

Zánik neandrtálců mohl podle nové studie souviset s králíky a jinými malými zvířaty. V jejich lovu totiž neandrtálci zřejmě moc nevynikali.

Neandrtálci prohráli svůj boj o přežití asi před 35 000 lety, na Pyrenejském poloostrově pravděpodobně přežívali o několik tisíc let déle. Teorií o tom, proč neandrtálci vymřeli, je více. Podle jedné z nich byl důvodem úbytek velké zvěře, která byla jejich hlavní kořistí. Navzdory nálezům rybích šupin a zbytků ptačího peří na kamenných nástrojích je možné, že se neandrtálci nedokázali dostatečně přeorientovat na lov menších zvířat. To mohlo jejich populace oslabit natolik, že „neustáli“ konkurenci v podobě anatomicky moderních lidí, kteří přišli do Evropy asi před 40 000 lety.

Tým britských a španělských vědců tuto teorii zkoumal počítáním zvířecích kostí ze tří nalezišť ve Španělsku a jižní Francii. Zaměřil se přitom na super-hojný druh: králíka divokého (Oryctolagus cuniculus). Z výsledků vyplynulo, že neandrtálci zkonzumovali jen velmi malé množství králíků. Naproti tomu pro anatomicky moderního člověka byl králík základem potravy. Naznačuje to, že neandrtálci byli v lovu menší kořisti šikovnější než nově příchozí moderní lidé. Proč, to zatím vědci nedokážou říci. Není vyloučené, že neandrtálci lovili králíky především kopím, zatímco moderní lidé se je naučili vyhánět z nor dýmem nebo vodou.

Zdroj: Journal of Human Evolution

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio