Korunové dluhopisy je třeba šetřit. Babišovo chování vypadá jako přiznání viny, říká poslanec Votava

14. březen 2017

Spory v koalici kolem korunových dluhopisů nekončí. Včerejší koaliční rada se problémem zabývala na přání předsedy vlády Bohuslava Sobotky, proti byl vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO, který tyto dluhopisy v roce 2012 nakoupil. A to od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Sobotka trvá na tom, aby finanční správa reagovala na pochybnosti rozpočtového výboru sněmovny.

Podle jeho předsedy Václava Votavy z ČSSD je povinností finanční správy se věcí zabývat:

„Rozpočtový výbor v usnesení konstatuje existenci podezření, že ze strany některých emitentů docházelo k obcházení zákona v oblasti daní. A dále jsme požádali Generální finanční ředitelství, aby prověřilo, zda při vydávání těchto emisí nedošlo ke zneužití zákona. Nebo zda se svou podstatou skutečně jednalo o vydávání dluhopisů, či zda nešlo například o skryté vyplácení dividend společníkovi. Právě to je meritum věci.“


Daňových podvodů se v posledních 20 letech páchalo neskutečné množství. Dnes daňová správa funguje tak jak má a toto je podle mě bezprecedentní zásah do práce nezávislé instituce.Jan Volný

„Finanční správa tyto dluhopisy šetří, stejně jako daňové operace u jakýchkoli jiných dluhopisů. Chtěl bych podotknout, že kolega Votava v usnesení rozpočtového výboru píše, že existuje doložitelné podezření. Proč tedy nekoná? Proč nepodal trestní oznámení už v roce 2012?“ ptá se místopředseda téhož výboru Jan Volný z hnutí ANO.

„Já si nedovedu představit, že budeme vytrhávat věty z kontextu a úkolovat soudce či policisty, aby něco speciálně vyšetřovali. To je přece v náplni práce finanční správy tyto podvody odhalovat a doměřovat. A je doloženo, že se doměřilo více než 100 milionů korun,“ upozorňuje Volný.

Babišovo přiznání viny?


Rozpočtový výbor vykonává určitou kontrolní funkci vůči ministerstvu financí i Generálnímu finančnímu ředitelství. My jsme od pana generálního ředitele Janečka nedostali jasnou odpověď, zda šetří, nebo budou šetřit. Tady se totiž zakládá podezření, že zde bylo něco špatně.Václav Votava

„Já jsem tedy od generálního ředitele Janečka nezaznamenal jasné vyjádření, že finanční správa tyto případy šetří. Nechci se mýlit, ale na otázku, zda se tak děje, pan ředitel odpověděl, že je vše v pořádku. A na další otázku se vyjádřil tak, že žádné šetření ani neproběhlo,“ oponuje Votava. Dokládá to i větou z dopisu ministra financí Babiše premiéru Sobotkovi, podle níž finanční správa nebude tyto věci šetřit.

Sněmovna by se dnes měla zabývat opozičním návrhem daňové novely, ke které chce ministr financí připojit zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Václav Votava zatím nedokáže předjímat, jak budou o návrhu hlasovat poslanci sociální demokracie.

„Je ale minimálně podivné, když pan ministr neustále tvrdí, že všechno bylo v pořádku – a teď najednou dává 52 milionů na charitu nebo podává pozměňovací návrh na dodanění dluhopisů. Je to jako by přiznával, že to, co obecně vytýkáme všem vlastníkům, kteří si koupili dluhopisy svých firem, je pravda.“

autoři: všt , ert
Spustit audio