Kontroly na Hradě jsou virtuální problém, který zajímá novináře. Nezaznamenal jsem jedinou výtku, říká Jiří Ovčáček

8. září 2016

U vstupu do areálu Pražského hradu stojí od léta fronty. Návštěvníci jedné z nejznámějších památek v zemi i místní musejí procházet bezpečnostní kontrolou.

Tento týden sněmovna schválila navýšení rozpočtu prezidentské kanceláře o 100 milionů korun právě na zajištění bezpečnosti. Nezmenšilo by se riziko atentátu přestěhováním hlavy státu do jiného sídla?„Je třeba si uvědomit, že v areálu Pražského hradu je i katedrála sv. Víta. To je sakrální symbol České republiky, proto se na ni i soustřeďujeme jako na možný terč teroristického útoku. – Jednoduchá odpověď: počet turistů by se nezmenšil a ochrana by tak jako tak musela být zavedena,“ říká mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.


O prvotních bezpečnostních kontrolách a jejich přípravě jsme začali hovořit po pařížských útocích. Dění v Německu celou věc urychlilo – jinými slovy řečeno, teror se přiblížil k hranicím České republiky. To byl prvotní motiv ke spuštění bezpečnostních opatření. Potom tam byl ještě jeden motiv, o kterém ale nemůžu příliš hovořit. Měli jsme určité informace. Nebudu je specifikovat, omlouvám se. JIŘÍ OVČÁČEK

Podle novináře ze zpravodajského webu Seznam.cz Jiřího Kubíka je dnes jediným argumentem pro kontroly návštěvníků akce skupiny Ztohoven z loňského září, kdy místo standarty pověsili na stožár červené trenýrky. „Neslyšel jsem doteď žádnou indicii, chybí mi zdůvodnění. Myslím, že i samo zavedení bezpečnostních kontrol bylo naprosto nedostatečné, a i to, co se dnes na Hradě děje, jak lidé na Pražský hrad vstupují, není dobře zvládnuté.“


Tak to nám nezbývá nic jiného, než buď panu Ovčáčkovi důvěřovat, nebo nedůvěřovat, nemáme to jak porovnat. Ale co mě zaráží – mluvil jsem o tom minulý týden se dvěma členy vlády, ani jeden tu informaci, že o tom vůbec to povědomí má, nepotvrzoval. Stalo se tady něco, co neumí vysvětlit ani pan Ovčáček, ani členové vlády. JIŘÍ KUBÍK

O bezpečnostních otázkách se nehovoří

Jiří Ovčáček nechtěl specifikovat, odkud informace pochází – uvedl, že o bezpečnostních otázkách se veřejně v rozhlase nehovoří. „Nemohu spekulovat, mohu pouze hovořit o tom, co se mohu dozvědět. Měli jsme určitou indicii – to je informace, kterou se může dozvědět Jiří Ovčáček, od koho ta informace přišla, to je věc, kterou vědí ti, kteří mají přístup k těmto materiálům.“ Prezidentův mluvčí také dodává, že kdyby o bezpečnostních opatřeních mluvili dopředu, informovali by tím i teroristy.

„Já nevím, v čem by riziko zveřejnění bezpečnostních opatření mohlo spočívat,“ reaguje Jiří Kubík a pokračuje: „Opatření byla zavedena, dnes jsou, případní útočníci o nich vědí, takže podle mého názoru šlo o to, aby všichni návštěvníci, kteří na Hrad půjdou, věděli, že je dobré využívat i další vstupy, než ten, na který jsou zvyklí. – To bych považoval za korektní přístup Kanceláře prezidenta republiky.“

Zajímají kontroly na Pražském hradě pouze novináře a jsou virtuálním problémem, jak tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček? Je problém jen ve způsobu informování o jejich zavedení, nebo i v něčem jiném? Poslechněte si celou debatu Jiřího Ovčáčka s novinářem Jiřím Kubíkem.

autoři: ves , jpr
Spustit audio